Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 2. 2018
Nový zákon

Mezi strážníky míří první teenageři. Bez pistole a pod dohledem

Zdroj: TV Nova

O pořádek ve městech po celé republice se už za pár týdnů budou starat teenageři. To je novinka, kterou umožnila novela zákona. Městské policie mohou od ledna přijímat do svých řad žadatele už od 18 let. První takto mladé strážníky už cvičí například v Brně.

Výcvikové centrum brněnských strážníků - pod dohledem zkušeného instruktora tam dostává první rány také devatenáctiletá Klára. Původně studovala na zahradnici, ale nakonec bude nosit uniformu. Prý to byl vždycky její sen.

 

A ten se jí nyní splní díky novým pravidlům. Zbrojní průkaz sice dostane až v jednadvaceti, ale za pár týdnů se stane nejmladší strážnicí brněnské policie. Kolegové ji ujišťují, že v této profesi hodně rychle dozraje.

 

Kvůli mladé krvi v řadách strážníků se mění i rozpisy služeb. Než dosáhnou mladí uchazeči jednadvaceti let, budou sloužit se staršími kolegy, aby nasbírali zkušenosti.

 

"Nesmějí jezdit vozidlem na majáky a používat služební zbraň," potvrzuje omezení mladých městských policistů mluvčí strážníků Jakub Ghanem.


 

Pro obecní policie je přesto snížení věkového limitu obrovskou úlevou. Volná místa se dlouhodobě nedaří naplnit a nepomáhá ani náborový příspěvek padesát tisíc korun.

 

Osmnáct let stačí při náboru i hasičům. I Když pravda je, že mnoho teenagerů se mezi ně nedostane. Aktuálně je nejmladšímu hasiči na jihu Moravy dvaadvacet let.

 

V osmnácti může člověk nastoupit i k armádě. Studenty přijímá i dopravní podnik jako řidiče tramvají. Naopak nejpřísnější požadavky na věk má justice. Kdo chce na ústavní soud, ten může až po dovršení čtyřicítky.

pez, Josef Svoboda TN.cz
Reklama