Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Aktualizováno 8.11. 2017 21:09
Závažné svědectví

Milenka detektiva: Přiznal, že u Nečesaného manipuloval s důkazy

Zdroj: TV Nova

Ve středu pokračuje soudní proces s Lukášem Nečesaným, který je obviněný z pokusu o vraždu kadeřnice. U soudu vypovídala bývalá milenka vyšetřovatele Milana Jušty Jana T. Ta tvrdí, že jí detektiv přiznal, že s důkazy bylo manipulováno v neprospěch Lukáše Nečesaného.

Do soudní síně přivedla ženu justiční stráž, za krádeže totiž sedí ve vazbě. Vloni v létě žena uvedla, že jí hlavní vyšetřovatel Milan Jušta v posteli řekl, že v případu bylo manipulováno s důkazy v neprospěch Lukáše Nečesaného, který je nevinný. Pokus o vraždu na něj měli hodit kvůli jeho otci Luďkovi, který byl ředitelem Krajské nemocnice v Liberci.

 

Své tvrzení u soudu zopakovala. Manipulováno mělo být s pachovými stopami a také s fotkami při rekognici. Jana T. uvedla, že pak vztah s Juštou, se kterým se seznámila, když vyšetřoval jejího manžela, ukončila. "Já už ho nechtěla nikdy vidět, bylo mi z něj špatně, jak to mohl udělat," tvrdila svědkyně.

 

Přiznala, že bere pervitin. V Praze se sešla s rodinou Nečesaných, kterou kontaktovala proto, že chtěla Lukášovi Nečesanému pomoci. Odmítla ale, že by od někoho dostala za své svědectví zaplaceno.

 

 

Minule u soudu odmítla vypovídat, údajně proto, že se bála o svůj život. "Dvakrát na mě někdo vystřelil, nebo jsem měla ten pocit," uvedla u soudu. Při výpovědi na Generální inspekci bezpečnostních sborů zmiňovala ještě dalšího sexuálního partnera, kterého měla ve stejné době jako Juštu. Odmítla ale upřesnit, o koho jde. Prý proto, že by tím sobě nebo osobě blízké mohla způsobit trestní stíhání.

 

Že měl s manželkou muže, kterého v jiném případu vyšetřoval, poměr, přiznal kriminalista Jušta u soudu v pondělí. Byl za to dokonce svými nadřízenými potrestán snížením platu. Odmítl ale, že by manipuloval s důkazy. Případ prý s Janou T. navíc nikdy neprobíral.

 

U soudu vypovídal také syn napadené kadeřnice Evžen, který zraněnou ženu našel. V kadeřnictví se zastavil cestou od bankomatu do hospody, protože potřeboval na záchod a od kadeřnictví měl klíče. Ačkoliv dnes má exekuce, u soudu uvedl, že v té době je neměl, měl ale občas dluhy, se kterými mu rodiče pomáhali. Že by matku napadlo, kategoricky odmítl.

 

Soudní znalec z oboru kriminalistika Martin Koubek pak vypovídal o pachových stopách, které jsou v Nečesaného případu klíčovým důkazem. Poukázal na to, že v Česku se budou na základě poznatků expertního týmu výrazně měnit pravidla pro použití tohoto důkazu. Mimo jiné je například Česko zřejmě poslední evropskou zemí, kde psovod ví, která pachová konzerva obsahuje pach podezřelého. Podle odborníků není vyloučené, že pes je reakcemi psovoda ovlivněn.

 

Lukáš Nečesaný byl Krajským soudem v Hradci Králové odsouzen k 16 letům vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích.

 

Tu útočník napadl v únoru 2013, opakovaně ji praštil do hlavy polenem a okradl. Podle soudu měl být pachatelem Nečesaný. Vrchní soud rozsudek zrušil, když jej Krajský soud znovu odsoudil, snížil napodruhé Vrchní soud trest na 13 let.

 

 

Z vězení Nečesaného na základě stížnosti na porušení zákona, kterou podala bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, propustil Nejvyšší soud. Nečesaný byl ale vloni v dubnu znovu Krajským soudem v Hradci Králové uznán vinným a odsouzen na 13 let. Rozsudek potvrdil Vrchní soud. V prosinci ale následovalo úspěšné dovolání, Nejvyšší soud trest Nečesanému nejprve přerušil, pak rozsudek opět zrušil, vrátil případ ke Krajskému soudu a nařídil, aby jej projednával jiný senát než v minulých případech.

vbo TN.cz
Reklama