Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2016 13:13
anketa vysvědčení

Zeman je prezidentem už tři roky! Oznámkujte ho jako ve škole

Zdroj: TV Nova

Dnes jsou to na den přesně tři roky, co se Miloš Zeman ujal funkce prezidenta České republiky. Slavnostní inaugurace proběhla 8. března 2013. Před sebou má prezident ještě dva roky. Jak si podle vás zatím vedl?

Anketa

Jakou známkou byste ohodnotili Miloše Zemana za 3 roky v prezidentském úřadě? (známkujte jako ve škole)

Hlasovalo 29080 lidí.
Miloš Zeman je velmi rozporuplnou osobností - jedni ho milují, druzí mu nemohou přijít na jméno. V poslední době se ale těší nebývale velké oblibě, kladně jej hodnotí asi 63 % Čechů. Těm se líbí především jeho postoj k uprchlické krizi a hájení národních zájmů. Kritici mu naopak vyčítají vulgární vystupování a výroky, kterými rozděluje společnost.


 

 

Miloš Zeman a uprchlická krize

Anketa

Jakou známku byste dali Miloši Zemanovi za postoj k uprchlické krizi?

Hlasovalo 16508 lidí.
Zeman už od počátku proti uprchlíkům velmi ostře vystupuje. Byl jedním z hlavních odpůrců kvót na povinné přerozdělování uprchlíků v rámci států Evropské unie. Uprchlíci jsou podle něj z větší části mladí zdraví a dobře materiálně zajištění muži, kteří se snaží vyvolat soucit pomocí dětí, které vláčejí s sebou. 

 

Podle Zemana uprchlíci v Evropě způsobí jen problémy, především proto, že jde o úplně jinou kulturu. Podle něj je prakticky nemožné muslimy do západní Evropy integrovat. Kritizoval také silvestrovské útoky na ženy v Kolíně, které jsou podle něj důsledkem muslimské kultury, která ženy chápe jako podřadná stvoření, která má muž právo bít.

 

Při projevu na Albertově 17. listopadu vystoupil po boku Martina Konvičky z hnutí Blok proti islámu. Během něj řekl, že zastánci opačných názorů k migrační krizi nemají být nálepkováni jako islamofobové, rasisté či fašisté.

 

 

Miloš Zeman a vláda

Anketa

Jakou známku byste dali Miloši Zemanovi za postoj k vládě a českým politikům?

Hlasovalo 14671 lidí.
Prezident se poměrně často vyjadřuje k činnosti vlády Bohuslava Sobotky, ne vždy se ale jedná o chválu. Sobotka a Zeman se totiž zásadně neshodují v otázce migrační krize. Zeman si dokonce posteskl, že prezident nemá pravomoc premiéra odvolat. Při debatě v Tišnově na Brněnsku dokonce s nadsázkou řekl, že nedemokratickou možností, jak se Sobotky zbavit, je kalašnikov. Předseda vlády se do Zemana zase pustil kvůli projevu na Albertově.

 

Není to ale jen téma uprchlíků, kvůli kterému Zeman vládu kritizuje. Podle něj je například zodpovědná za to, že Česko nevyčerpá asi 35 miliard korun z evropských fondů. Stále více Čechů (61 %) si myslí, že by se měl Zeman ještě více kriticky vyjadřovat k činnosti vlády a politických stran.

 

V roce 2014 se nelichotivě vyjádřil k novému služebnímu zákonu, který podle jeho právního odboru obsahoval nespočet chyb. "Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, když podlehla panu Kalouskovi a zku*vila služební zákon," řekl při hodnocení dosavadního působení kabinetu.

 

V minulém týdnu se proti Zemanovi postavil Senát, který řekl, že prezident by měl být ve svých vyjádřeních zdrženlivý, neměl by poškozovat vážnost jiných ústavních orgánů ani ohrožovat spojenecké závazky a hodnotovou orientaci České republiky. Podle něj svými činy a slovy rozděluje společnost.

 

 

 

Miloš Zeman a pravomoci

Anketa

Jakou známku byste dali Miloši Zemanovi za využívání svých pravomocí?

Hlasovalo 13710 lidí.
Zeman je kritizován také kvůli nejmenování některých vysokoškolských profesorů. V roce 2013 dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu, protože mu vadilo jeho chování na veřejnosti. V roce 2015 měl problém hned se třemi navrhovanými kandidáty - Jiřím Fajtem, Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem. Vadila mu jejich minulost. Rektoři univerzit tehdy postoje prezidenta označili za nepřijatelný zásah do akademických svobod.

 

Hodně kontroverzní bylo také udělení státních vyznamenání některým osobnostem. Letos měl premiér Sobotka například výhrady k hudeníkovi a osobnímu příteliy Zemana Františku Ringo Čechovi a také politikům Jiřímu Hlavatému či Jiřímu Mánkovi. O rok dříve vzbudilo poprask jmenování režiséra Roberta Sedláčka, který na předávání dorazil v mikině.

 

 

Miloš Zeman a domácí scéna

Anketa

Jakou známku byste dali Miloši Zemanovi za postoj k občanům?

Hlasovalo 13734 lidí.
Mezi lidmi se Zeman těší poměrně velké oblibě. Dal si totiž za cíl, že každý rok navštíví všech 13 krajů, a to také plní. Navštěvuje školy i nejrůznější podniky a debatuje s lidmi o aktuálních problémech v kraji, v Česku i ve světě. Lidé si pochvalují, že zná jejich problémy a je s nimi v daleko větším kontaktu, než třeba bývalý prezident Václav Klaus.

 

Pokud někdy dojde na to, že by Česko zvažovalo odchod z EU, měli by to být podle Zemana právě občané, kteří by o případném vystoupení rozhodli v referendu. Důsledný je naopak v otázce udílení milostí vězňům. Za tři roky udělil pouze jedinou a žádné další v plánu nemá.

 

Často kritizován je naopak za to, že svými výroky rozděluje společnost. Podle Sobotky si Zeman jen vytváří společenské klima pro příští prezidentskou volbu. Kvůli výrokům o výkupném za české dívky unesené v Pákistánu na něj dokonce chtěl podat místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek žalobu k Ústavnímu soudu pro velezradu.

 

Loni v lednu vyvolal Zeman poprask svými výroky o Ferdinandu Peroutkovi. Ten měl podle něj v časopise Přítomnost napsat článek 'Hitler je gentleman', ve kterém nacistického vůdce opěvoval. Článek se nikdy nenašel a prezident se podle soudu má za své výroky omluvit Peroutkově vnučce.

 

 

Miloš Zeman a svět

Anketa

Jakou známku byste dali Miloši Zemanovi za reprezentaci Česka ve světě?

Hlasovalo 13779 lidí.
Zemanovi je často vyčítáno, že se na rozdíl od svých předchůdců daleko více zaměřuje na země na východ od Česka. Doposud se Česká republika snažila orientovat spíše na Západ. Celkově platí, že je Zeman spíše domácím prezidentem. Na zahraniční cesty příliš nejezdí. 

 

Udržuje blízké kontakty s Ruskem a prezidenta Putina navštívil už několikrát. Vlna kritiky se na něj snesla loni v září, kdy se jako jediný prezident 'západní země' zúčastnil u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války vojenské přehlídky na náměstí Nebeského klidu v čínském Pekingu.

 

Hodně ostře se v pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán v roce 2014 vyjádřil na adresu hudební skupiny Pussy Riot, která platí svými názory za opoziční proti jednání ruského prezidenta Putina. "Víte co je Pussy? Ku*da. Takže s prominutím v textech této skupiny je ku*da sem, ku*da tam," řekl tehdy Zeman.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Amíci se nezdají: Ve vládě loni propili 26 mega! Kam se hrabe Zeman

Will Smith chce být prezidentem! Neuvěříte, co ho k tomu donutilo

mom