Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.6. 2017 12:57
Významná schůzka

Miloš Zeman se v pátek sejde s britskou královnou Alžbětou II.

Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman se s manželkou Ivanou v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Audienci českého prezidenta u britské královny ČTK potvrdil zdroj blízký Pražskému hradu.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček setkání nepotvrdil, ČTK ale řekl, že se Zeman v pátek vydá na návštěvu "významné evropské země".

Reklama


Podle informací ČTK udělí královna Alžběta audienci, o kterou požádal Pražský hrad, českému prezidentskému páru v pátek pravděpodobně v odpoledních hodinách.


Zeman by měl zároveň během své pracovní návštěvy Velké Británie vyznamenat válečné veterány a předat diplom o povýšení do generálské hodnosti Miroslavu Antonínovi Liškutínovi, československému pilotovi, který létal v britské RAF (Royal Air Force). Ten byl povýšen na generála letos k 8. květnu. Ceremoniálu na Pražském hradě se Liškutín, který žije v Londýně, nemohl zúčastnit.

 


Hrad cestu do Velké Británie výslovně nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Pan prezident se svou paní uskuteční v pátek návštěvu velmi významné evropské země, ve které se nedávno konaly parlamentní volby," řekl Ovčáček. Parlamentní volby se ve Velké Británii uskutečnily minulý týden.


Zeman v poslední době britské královně poslal dvakrát kondolenci kvůli teroristickým útokům spáchaným v Londýně a v Manchesteru. V prezidentské funkci měl možnost vidět se s Alžbětou II. v roce 2014 v Normandii na oslavách 70 let od spojeneckého vylodění v Normandii. Podle zdroje ČTK Zeman považuje za důležité, "aby Česká republika udržovala s Velkou Británií velmi vynikající vztahy".

tn.cz / ČTK
Reklama