Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.8. 2017 21:17
velké srovnání

Minimální mzda se v Česku zvýší. Jinde ale mají o desítky tisíc víc!

Zdroj: TV Nova

Zaměstnanci, kteří v Česku pracují za minimální mzdu, se budou mít od příštího roku lépe. Vláda v pondělí schválila její zvýšení o 1200 korun na 12 200 korun. Dostali jsme se tak na úroveň Polska či Estonska.

Čeští zaměstnanci si od nového roku znovu polepší. Současná koaliční vláda zvýšila minimální mzdu od roku 2014 už čtyřikrát - z původních 8500 korun na 12 200 hrubého. Naposledy rostla letos v lednu, kdy se zvýšila o 1100 korun na 11 000 korun.

 

Jenže v porovnání s ostatními evropskými zeměmi to stále není žádná sláva. Česko se od příštího roku zařadí s výší minimální mzdy po bok Polska a Estonska, kde se podle Eurostatu pohybuje také kolem 12 tisíc. Mezi dalšími zeměmi už je ale citelný rozdíl.

 

Minimální mzda v Evropských zemích a USA

 

Nejlépe se mají zaměstnanci v Lucembursku, kde minimální mzda v přepočtu dosahuje bezmála 52 tisíc korun. Naopak nejnižší minimální mzdu ze všech zemí Evropské unie mají v Bulharsku - v přepočtu jen asi 6100 korun.

 

Lehce nad průměr se minimální mzda v Česku dostane ve srovnání s regionem střední a východní Evropy. Tam se pohybuje kolem 12 038 korun. Nejhůře je na tom Ukrajina, kde si zaměstnanci přijdou jen asi na tři tisíce korun, naopak nejvyšší minimální mzdu mají zaměstnanci v Rakousku, kde si vydělají v přepočtu 45 tisíc korun. Rakousko ovšem nemá stanovenou hranici minimální mzdy státem, jedná se tudíž o průměr nejnižších mezd, které udělují zaměstnavatelé zaměstnancům dobrovolně. Vychází to z dat společnosti Mazars.

 

Minimální mzda v zemích střední a cýhodní Evropy

 

Koaliční vláda ČSSD, ANO a lidovců se při svém nástupu zavázala, že minimální mzdu přiblíží ke 40 procentům průměrné mzdy. Podle ministerstva práce růst o 1200 korun tento záměr zohledňuje a řídí se i růstem ekonomiky. Sobotka uvedl, že by minimální mzda v příštím roce měla dosáhnout 40,5 procenta průměrné mzdy.

 

 

 

Podle zaměstnavatelů se minimální mzda v Česku stala politickým tématem. Její skokové zvyšování odmítají. Žádají jasná pravidla pro růst, aby firmy mohly předem odhadnout náklady a připravit se na ně. Podnikatelé podotýkají, že zvýšení minimální mzdy o 11 procent neodpovídá ani růstu ostatních výdělků v zemi, ani růstu české ekonomiky. Odbory naopak požadovaly výraznější přidání. Argumentují tím, že čistá minimální mzda je pod hranicí příjmové chudoby. Loni nejnižší čistý výdělek činil 8811 korun a hranice chudoby 10 691 korun.

mom tn.cz / ČTK