Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2017 18:10
Miliardy na opravy silnic

Ministr dopravy prozradil, která dálnice se letos začne stavět

Zdroj: TV Nova

Všechny tři plánované nové úseky dálnice D6 do Karlových Varů se začnou stavět letos na podzim, řekl dnes ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) před jednáním se starosty v Rakovníku. Jde o obchvaty Lubence, Řevničova a stavbu úseku Nové Strašecí - Řevničov.

Ověřovací stanovisko EIA bylo podle něj vydáno 10. února. "Máme malinké zpoždění, nicméně na podzim chceme všechny úseky začít. Nejdále je obchvat Lubence, ale i ty další úseky by měly zahájit hlavní stavební činnost ještě na podzim tohoto roku," uvedl Ťok.

 

Celková hodnota všech tří zakázek přesahuje podle dřívějších informací čtyři miliardy korun. Nejdražší stavbou je podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic obchvat Řevničova na Rakovnicku za 1,58 miliardy korun. Projektová cena úseku mezi Novým Strašecím a Řevničovem je pak odhadnutá na 1,15 miliardy korun a v případě obchvatu Lubence na Lounsku 1,47 miliardy korun.

 

V současnosti je čtyřproudá D6 pouze mezi Prahou a Novým Strašecím na Rakovnicku a pak mezi Karlovými Vary a Chebem.

 

Vizualizace chybějících úseků D6:

 

Na tiskové konferenci ministr financí Andrej Babiš prozradil, že stát by letos na opravy silnic druhé a třetí třídy mohl dát čtyři miliardy korun. Podle Ťoku by z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury mělo jít 2,5 miliardy korun, zbývajících 1,5 miliardy dá stát z rozpočtové rezervy.

 

Ťok původně avizoval, že z resortu dopravy půjdou dvě miliardy. Nakonec to ale bude o půl miliardy více. Loni kraje na opravy silnic dostaly od státu tři miliardy korun, v roce 2015 to bylo 4,4 miliardy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v minulosti uvedl, že stát by měl letos krajům poskytnout stejně jako loni, tedy tři miliardy.

 

"Myslíme si, že jsme schopni se dostat na čtyři miliardy korun, pokud to vláda schválí. A je to kombinace zdrojů ministerstva dopravy a vládní rozpočtové rezervy," řekl Babiš. "Tento materiál jsme připraveni přinést v pondělí na vládu," dodal Ťok. Vláda chce ale podle Babiše vědět, v jakém rozsahu jsou opravy silnic nižší třídy připravené.

 

 

Předsedkyně rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO), s níž dnes ministři v Rakovníku jednali, to označila za pozitivní zprávu pro všechny kraje. "Všechny kraje se potýkají s nedostatkem finančních prostředků na opravy silnic druhých a třetích tříd. A mohu ubezpečit, že všechny kraje mají připraveny dostatek projektů," zdůraznila. Rekonstrukce silnic budou podle ní velmi potřeba zejména po letošní tuhé zimě.

 

Financování oprav silnic nižších tříd tento týden probírali hejtmani na jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident hejtmanům řekl, aby za ním v létě přijeli do Lán, kam chce pozvat i ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (za ANO), aby projednali financování oprav silnic z fondů Evropské unie. Zeman míní, že kraje by měly více využívat integrovaný regionální operační program. Také Babiš dnes zástupcům krajů vyčetl, že na opravy silnic málo čerpají evropské peníze.

vbo tn.cz / ČTK