Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.5. 2017 22:13
novela zákona

Ministr má plán, jak zachránit dlužníky! Poslancům se ale nelíbí

Zdroj: TV Nova

Projednávání kontroverzní novely insolvenčního zákona v pátek poslancům zabralo skoro celý den. Několik hodin trvající projevy vedly pouze k tomu, že se schvalovací proces návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána nikam neposunul.

Podle návrhu ministra bude dlužník oddlužen, jestliže za tři roky splatí alespoň polovinu, nebo za pět let alespoň 30 procent pohledávek. V extrémních případech by zadlužený člověk, který bude mít prokazatelnou snahu sedm let své dluhy umazávat, mohl splatit věřitelům jen minimum.

 

"Za každou chybu má člověk platit i tedy za to, že se zadlužil, ale neměli bychom za to někoho trestat ekonomickým doživotí," myslí si ministr Robert Pelikán. Jenže ministr pro svůj zákon nemá ve Sněmovně příliš velkou podporu - a to ani mezi koaličními poslanci a proti je i opozice.

 

Poslanci dnes projednávání novely znovu přerušili. Je tak velmi nejisté, zda se zákon vůbec podaří do konce volebního období prosadit.

 

 

"Alespoň část dluhů musí být vždycky zaplacena - i věřitelé mají zájem na tom, aby se vyjasnilo, jak to s dluhem je, ale není možné jít touhle variantou," myslí si poslanec za ODS Marek Benda.

 

V Česku je přes půl milionu lidí v dluhové pasti a podle odhadů ministra by oddlužení využily desítky tisíc z nich. Jen loni vymáhali exekutoři po dlužnících 325 mliard korun. Oproti roku 2015 se jedná o sedmiprocentní nárůst. V exekuci bylo přes 830 000 lidí a skoro 70 firem.
 

František Bůžek/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.5. | 11:14 remark
9
Posranec Benda,ten by měl jít makat do kamenolomu.Stejně nikdy manuálně nikdy ...
19.5. | 21:22 Ukradeny Trotl
-2
Takže ať vymyslí a prosadí cokoliv tak tito jedinci jsou problém. A neřešitelný ...
20.5. | 18:20 remark
2
Náhlasit nevhodný komentář
Dlužníci jsou v šedé ekonomice.Nikdy je tento posrany systém nedonuti to dělat jinak,proto věřitelé budou se sice bít až do konce,ale nikdy nic nedostanou nazpět...
20.5. | 14:06 overal
8
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud se člověk dostane do dluhové pasti přestane pracovat a začnou ho živit ostatní sociálními dávkami!Přestane splácet dluh, proč by to dělal,stejně ho nemá šanci splatit,tak proč zbytečně dřít, za peníze, které získáze sociálních dávek!Tratí stát, tratí věřitel, tratí dlužník ZÍSKÁ JEN EXEKUTOR!
20.5. | 11:52 allanaldik
5
Náhlasit nevhodný komentář
Zlodej co ukradne par set tisic dostane 5let ale zlodej exekutor co znici lidi je jeste odmenen tim koho nici a zene do dluhove pasti z ktere NENI uniku.
20.5. | 11:50 allanaldik
6
Náhlasit nevhodný komentář
Dluhy cini do 1 miliardy a to prehanim a ten zbytek jsou odmeny zlodejskych exekutoru.Nedivim se ze lidi se nemohou z dluhu vyhrabat kdyz dluzna castka se neplati ale nejdrive se plati odmena zlodeje exekutora.Toto drive nastavilo vedeni ODS a ted jsou proti,vime proc.Prisli by o ty zlodejske odmeny
20.5. | 11:14 remark
9
Náhlasit nevhodný komentář
Posranec Benda,ten by měl jít makat do kamenolomu.Stejně nikdy manuálně nikdy nedělal a bere peníze za nic.
20.5. | 10:59 truthwillprevail
8
Náhlasit nevhodný komentář
Já bych uzákonil, že pokud věřitel půjčí a přitom si dlužníka neprověří, nebo dlužníkům po všech nákladech nezbývá alespoň 30% financí, neměl by věřitel nárok. Prostě bych dlužníka zprostil dluhu úplně a celou odpovědnost bych hodil na věřitele. To by zničilo všechny pochybné věřitele.
20.5. | 10:35 Tomáš Smolík
7
Náhlasit nevhodný komentář
Všichni jsme ekonomičtí doživotní otroci ! Proto tu máme inflaci a tvorbu kurvítek !
20.5. | 08:31 jiři nepraš
8
Náhlasit nevhodný komentář
Ať lidé zaplatí skutečnou částku, kterou dluží a né ty pětinásobky a vícenásobky navíc. TO JE STÁTEM POVOLENÁ LICHVA. Z jednoho tisíce jsou podle exekutorů desetitisíce, A ZA CO??????????
20.5. | 07:59 Milan Brejcha
-2
Náhlasit nevhodný komentář
To je pěkná kravina to co zase ministr vymyslel !!!!
20.5. | 05:35 josefvyskoc
5
Náhlasit nevhodný komentář
je potreba hlavne zachranit korupcniky a tunelare z cssd...premier s image "svazáka" sobotka jiz rozjel predvolebni kampan a na radu americkych volebnich poradcu rozjel "krizi" a šaradu kolem babiše...uz aby ho dostihla jeho klicova role v megakauze OKD, to bude teprv serial !...