Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.5. 2017 22:13
novela zákona

Ministr má plán, jak zachránit dlužníky! Poslancům se ale nelíbí

Zdroj: TV Nova

Projednávání kontroverzní novely insolvenčního zákona v pátek poslancům zabralo skoro celý den. Několik hodin trvající projevy vedly pouze k tomu, že se schvalovací proces návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána nikam neposunul.

Podle návrhu ministra bude dlužník oddlužen, jestliže za tři roky splatí alespoň polovinu, nebo za pět let alespoň 30 procent pohledávek. V extrémních případech by zadlužený člověk, který bude mít prokazatelnou snahu sedm let své dluhy umazávat, mohl splatit věřitelům jen minimum.

Reklama

 

"Za každou chybu má člověk platit i tedy za to, že se zadlužil, ale neměli bychom za to někoho trestat ekonomickým doživotí," myslí si ministr Robert Pelikán. Jenže ministr pro svůj zákon nemá ve Sněmovně příliš velkou podporu - a to ani mezi koaličními poslanci a proti je i opozice.

 

Poslanci dnes projednávání novely znovu přerušili. Je tak velmi nejisté, zda se zákon vůbec podaří do konce volebního období prosadit.

 

 

"Alespoň část dluhů musí být vždycky zaplacena - i věřitelé mají zájem na tom, aby se vyjasnilo, jak to s dluhem je, ale není možné jít touhle variantou," myslí si poslanec za ODS Marek Benda.

 

V Česku je přes půl milionu lidí v dluhové pasti a podle odhadů ministra by oddlužení využily desítky tisíc z nich. Jen loni vymáhali exekutoři po dlužnících 325 mliard korun. Oproti roku 2015 se jedná o sedmiprocentní nárůst. V exekuci bylo přes 830 000 lidí a skoro 70 firem.
 

František Bůžek/ lud TN.cz
Reklama