Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2018 07:52
Jednání o vládě

Ministrem vnitra by mohl být Tejc. Po volbách odešel z ČSSD

Jeroným Tejc
Zdroj: TN.cz
Tejc by podle deníku mohl být kandidátem na ministra

Největší spor mezi hnutím ANO a ČSSD se rozhořel o ministerstvo vnitra. Zástupci ani jedné strany nechtějí komentovat, zda ANO nabídlo post sociálním demokratům, nebo navrhlo nestranického kandidáta. Mezi nimi by mohl být i bývalý člen ČSSD Jeroným Tejc.

Nestranický ministr vnitra jako řešení rozporů mezi ANO a ČSSD několikrát naznačil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), přiklání se k němu i někteří politologové. Podle informací deníku Právo by se jím mohl stát Jeroným Tejc.

 

Tejc působil jako předseda poslaneckého klubu ČSSD, po podzimních volbách ale ze strany odešel. Na post šéfa vnitra se připravoval coby stínový ministr až do voleb 2013. V současnosti pracuje na ministerstvu spravedlnosti jako politický náměstek.

 

O možnosti, že by se stal ministrem vnitra, nechtěl Tejc spekulovat. Mluvit o jednání, které proběhlo v pondělí večer, nechtěli ani zástupci ANO a ČSSD. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček chce nejdříve informovat grémium strany.

 

"Mohu potvrdit, že ANO nám sdělilo svou představu, za jakých podmínek by mohla pokračovat jednání o vládní spolupráci. Předsednictvo v pátek řekne, zda nabídku akceptuje," uvedl Hamáček. Odmítl komentovat i to, jaký má z nabídky pocit.

 

 

 

Hnutí ANO avizovanou tiskovou konferenci po jednání nakonec zrušilo. Podle mluvčí ANO Lucie Kubovičové se vyjednavači se sociálními demokraty domluvili, že nabídku nebudou komentovat. Vyjednávání nechtějí ohrozit.

 

Sociální demokracie ukončila rozhovory s ANO před necelými dvěma týdny kvůli personálním neshodám. ANO totiž nevyhovělo požadavku, aby do kabinetu nenominovalo premiéra v demisi a předsedu ANO Andreje Babiše, který čelí trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. Socialistům nechtělo ANO přenechat ani místo ministra vnitra, které mělo být podle ČSSD zárukou nezávislého vyšetřování.

 

Konec vyjednávání schválily vrcholné orgány ČSSD včetně sjezdu a prezident Miloš Zeman následně vybídl Babiše, ať o vládě vyjednává s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie. Spolupráci s SPD Tomia Okamury však odmítla řada především regionálních představitelů ANO, a výbor hnutí se tak minulý týden jednomyslně rozhodl dát přednost návratu k jednáním s ČSSD.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova k vyjednávání o vládě:

epa tn.cz / ČTK
Reklama