Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2017 22:09
osudová chyba

Mirka si spletli s jiným vězněm, zemřel. Sestře i dozorci hrozí 6 let

Zdroj: TV Nova

Za smrt vězně, který omylem dostal v pankrácké věznici metadon a zemřel, jsou obviněni podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) jeden dozorce a zdravotní sestra. Spis dostalo státní zastupitelství.

Nejen záměna stejného příjmení, ale i pochybení personálu – to jsou podle vyšetřovatelů příčiny smrti třicetiletého Miroslava. Ten loni v prosinci vypil kvůli záměně s vězněm, který byl drogově závislý, metadon, ačkoliv ho neužíval. I když se personál věznice o chybě rychle dozvěděl, místo pomoci ho poslal spát. Stav vězně se zhoršoval, až nakonec zemřel.

 

Generální inspekce bezpečnostních sborů chce obžalovat dva zaměstnance pankrácké věznice a to zdravotní sestru, která podle GIBSu pro odsouzeného nezajistila žádnou péči, i když z pitevního protokolu jasně vyplývá, že jeho úmrtí se dalo zabránit, a dále strážného, který záměnu neohlásil ani nikam nezaznamenal a navíc nenechal přiotráveného vězně hlídat.

 

 

Zprávu přinesl web irozhlas.cz. Oběma obviněným hrozí až šest let vězení. Inspekce již případ uzavřela a spis předala státnímu zastupitelství, které rozhodne, zda budou sestra a dozorce obžalováni.

 

Detektivové část viny připisují i samotnému vězni, který zemřel. Podle nich totiž znal účinky omamných a psychotropních látek.
S tím však nesouhlasí přítelkyně mrtvého, která už na pankráckou věznici podala trestní oznámení.

lud/ Nikol Slancová TN.cz