Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 1. 2018
Měsíční výhled

Mírná zima, nebo tuhé mrazy? Meteorologové řekli, co nás čeká

Mráz
Zdroj: Thinkstockphotos

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se bude sněžení střídat s deštěm a souvislejší sněhová pokrývka se tam dlouhodobě neudrží. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, které dnes na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Zatímco na horách budou převažovat srážky sněhové, v nižších polohách se budou sněhové střídat s dešťovými, proto se dlouhodobější výskyt souvislé sněhové pokrývky neočekává," uvedli meteorologové.

 

Teploty i srážky se mají v nadcházejících čtyřech týdnech pohybovat kolem hodnot, které jsou pro toto období roku obvyklé. Nejteplejší bude příští týden.

 

Průměrná teplota v Česku v období od 22. ledna do 18. února činí minus 1,1 stupně Celsia. Nejnižší průměrná teplota minus 10,5 stupně byla v roce 1956, naopak nejvyšší průměrnou teplotu - plus pět stupňů - naměřili meteorologové roku 2002.

 

 

 

V příštím týdnu meteorologové předpokládají, že přes den se budou teploty nejčastěji pohybovat mezi 1 a 4 °C, v noci pak okolo -2 °C. Na přelomu ledna a února by se teploty měly pohybovat přes den kolem nuly, v noci pak v intervalu od -4 po -7, a místy až -9, stupňů.

 

Sněžit by podle týdenní předpovědi mělo začít na jihozápadě Čech už v sobotu večer, během noci a v neděli na většině území. V Krušných horách a na Šumavě by podle modelových výpočtů mohlo napadnout deset až 15 centimetrů prašanu, uvedli meteorologové.

vbo tn.cz / ČTK
Reklama