Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.2. 2016 14:40
galerie rozvrh mise

Mise "Rok ve vesmíru" se blíží ke konci, astronauti se vrací domů

Scott Kelly a Mikhail Kornienko se vrací domů
Zdroj: NASA

Dnešní nocí pomalu končí mise YearInSpace (RokVeVesmíru), americký astronaut Scott Kelly a ruský kosmonaut Mikhail Kornienko strávili na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dvojnásobnou dobu, než jakou zabírají obvyklé mise. Cílem bylo především zjistit, jak působí dlouhodobý pobyt ve vesmíru na lidský organismus.

Přímý přenos z ukončování mise a návratu kosmonautů přinese americká vesmírná agentura (NASA) od pondělního večera 29. února v 21:10 a skončí až ve středu před polednem.

 

Celá procedura začíná předáním velení, které přejde ze Scotta Kellyho na Tima Kopru. To je naplánované právě na deset minut po deváté.

 

Další přenos přinese v úterý v 22:15 možnost sledovat loučení s posádkou a uzavírání návratového modulu. O tři a půl hodiny později nabídne NASA záběry z odpojení modulu od ISS, které je naplánované na středu ve 2:05.

 

121

GALERIE: Mise YearInSpace končí

Zdroj: facebook.com, Scott Kelly

Start rakety se Scottem Kellym

Hodnocení:

 

Následovat bude zpomalovací manévr, který dostane modul z oběžné dráhy a nasměruje ho na přistání. K tomu by mělo dojít v 5:27.

 

 

Vědecký přínos je ohromný, získané informace budou kritické například pro plánování cesty na Mars. Během mise bylo odebráno ohromné množství vzorků, které budou zaměstnávat vědce ještě dlouhou dobu po návratu posádky z ISS. Zajímavé bude také porovnání zdravotního stavu a změn mezi Scottem Kellym a jeho identickým dvojčetem Markem Kellym. 

 

 

Celý průběh mise dokumentuje Scott Kelly na sociálních sítích, kde můžete nalézt další fotky, které se v galerii neobjevily.

klma TN.cz