Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2018 20:07
předpověď Jak bude?

Slibovali oteplení, přijdou ale další mrazy! Začala platit nová výstraha

Zdroj: TV Nova

Evropa má za sebou další extrémně chladnou noc, kterou na kontinent přinesla takzvaná "Bestie z východu". Mrazy původem ze Sibiře si už v evropských zemích vyžádaly nejméně 55 životů.

Neprůjezdné silnice, stovky zrušených letů, uzavřené školy. Bestie z východu či Sibiřský medvěd, jak Evropané třeskutým mrazům původem ze Sibiře říkají, nadále děsí obyvatele starého kontinentu. Jen během posledních několika dnů mrazivému počasí podlehlo na pět desítek lidí. Jen v Polsku hlásí 21 obětí.

 

Kvůli extrémně nízkým teplotám a hustému sněžení bylo uzavřeno letiště ve švýcarské Ženevě. Letiště v Amsterdamu a Dublinu zase zrušilo desítky letů. A lepší to nebylo ani na silnicích. Na dálnici nedaleko francouzského města Montpellier uvízlo v kolonách na dva tisíce řidičů. Někteří na ní strávili i 24 hodin.

 

 

Podle předpovědi meteorologů by v následujících dnech ale měly teploty ve většině zemí konečně stoupat. Vyhráno však stále ještě nemá Velká Británie a Irsko, právě tyto země totiž zároveň bičuje i bouře Emma.

 

 

Předpověď počasí pro ČR

 

Co se Česka týče, i u nás počítají meteorologové s postupným oteplováním, vyšších teplot se ale dočkají spíše jen lidé v Čechách. Na severovýchodě republiky a na Vysočině bude mrznout i dál.

 

Výstraha před silným mrazem platí pro Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj a také pro Vysočinu od páteční 18. hodiny do nedělní 10. hodiny.

 

"Minimální teploty klesnou v noci na sobotu a v noci na neděli na severovýchodě republiky a v kraji Vysočina místy na hodnoty kolem -15 °C, na ostatním území budou mrazy už mírnější, většinou od -7 do -12 °C," uvádějí meteorologové ve výstraze. 

 

Pak už by se mělo počasí umoudřit. "V neděli nás postupně začne ovlivňovat teplá fronta. Za ní k nám bude přechodně proudit teplejší vzduch od jihu," uvádí Český hydrometeorologický ústav. A po víkendu bude ještě lépe. Nejvyšší teploty přes den by se měly pohybovat nad nulou.

 

 

Pátek

V noci polojasno až skoro jasno, v jižní polovině území oblačno až zataženo. Přes den oblačno až zataženo, ojediněle slabé sněžení. Na severu a severovýchodě převážně polojasno. Nejnižší noční teploty -9 až -13 °C, na severovýchodě území místy kolem -18 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až -1 °C, na severovýchodě kolem -7 °C, v 1000 m na horách kolem -11 °C, na Šumavě kolem -8 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s bude večer místy slábnout. Na severovýchodě zpočátku vítr slabý do 3 m/s.

 

Sobota

Oblačno až zataženo, přechodně i polojasno. Ojediněle, na jihozápadě a západě místy slabé sněžení nebo i mrznoucí mrholení. Nejnižší noční teploty -4 až -8 °C, při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -10 °C, na  severovýchodě území ojediněle až -14 °C. Nejvyšší denní
teploty -3 až +1 °C, v Čechách místy až +3 °C. Mírný východní
až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s se bude postupně měnit
na jihovýchodní.

 

Neděle

Oblačno až zataženo, přechodně i polojasno. Ojediněle slabé sněžení. Místy mlhy. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, na severovýchodě území při malé oblačnosti kolem -11 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C, v Čechách místy až +6 °C. Slabý jižní až jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s se bude měnit na jihozápadní.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Nejstarší člověk. Objevili dívku, která byla zmrazena celých 500 let

Co byste nikdy neměli v mrazu dělat se svým autem? Téhle CHYBY se dopouští mnoho řidičů!

lud TN.cz
Reklama