Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.3. 2016 06:16
Jak slavíte vy?

Mrskání, vajíčkové bitvy, křižování: Takhle lidé slaví Velikonoce!

Velikonoce ve světě
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Máte pocit, že Velikonoce už nejsou, co bývaly? Pak s tím něco udělejte! Nejvýznamnější křesťanský svátek si užívají lidé po celém světě a rozhodně se přitom nenudí. Někde po sobě házejí vajíčka, jinde strkají dívky do potoka. Ale i Češi mají spoustu krásných tradic! Jaké dodržujete vy?

Ať už běháte s pomlázkou za děvčaty, nebo se naopak skrýváte doma před nelítostnými koledníky, užívejte si Velikonoc do sytosti! Vždyť tento krásný křesťanský svátek se dá užít tolika způsoby!

 

Kromě tradičního pojídání beránků a jiných sladkostí, popřípadě "šupání" dívek a malování vajíček, se můžete sejít s přáteli, popřípadě někam vyrazit. Pokud nechcete slavit Velikonoce doma, vyražte třeba na trhy a jarmarky, které se na tolika místech pořádají.

 

Velikonoční vejce
Zdroj: Profimedia

 

Kam vyrazit

 

Na Helfštýně si můžete ozdobit vajíčka a perníky. Na Jindřichohradecku zase jezdí speciální Velikonoční parní vlak. Na Moravě slaví Velikonoce tradičně ve sklípku, obklopeni vínem a přáteli. Na Nové Vsi budete moci ochutnat 45 různých druhů vín. Stačí jen hledat!

 

 

Jak lidé slaví

Velikonoce se slaví nejen u nás, ale i ve světě. Platí přitom jednoduché rčení - jiný kraj, jiný mrav. Zatímco Angličané pouštějí draky, na Filipínách se nechávají dobrovolně před publikem přibíjet na kříž, aby si připomněli Kristovo utrpení. Norové o Velikonocích rádi tipují vraha v detektivkách. V Maďarsku házejí dívky do potoka.

 

Jak si užíváte Velikonoce vy? Ať už barvíte vajíčka, chodíte šupat holky a kluky, sedíte s přáteli, nebo čekáte s kýblem vody na souseda, napiště nám na zpravy@nova.cz! Vaše příspěvky a fotografie rádi zveřejníme!

 

Na Velikonoce se pečlivě připravovali i někteří politici. Kdo neumí uplést pomlázku? A jakým způsobem barví vajíčka političky? Podívejte se na reportáž:

 

 

Zajímavosti Velikonoc

 

Proč a kdy se Velikonoce slaví? A kde se vzal ten název? Proč lidé pečou beránka? Tohle jsou otázky, na které by měl každý správný Čech znát odpověď. Pokud nevíte, nevadí. Objasníme vám to. 

 

 

Datum Velikonoc je velmi nestálé. Slaví se ale vždy první víkend po jarní rovnodennosti. Název svátku vychází ze spojení "velká noc", která symbolizuje právě tu noc, kdy Ježíš Kristus vstal z mrtvých. Stalo se tak tři dny poté, co byl ukřižován - nezemřel však za svoje hříchy, ale aby vykoupil hříchy celého lidstva a způsobil usmíření mezi člověkem a Bohem.

 

S tím souvisí i druhý symbol - nevinný, čistý a poslušný beránek, který byl obětován na kříži, aby jeho krev zachránila lidi od hříchu a smrti. Navíc předstauje i Boží stádo, které vede Hospodin. Vajíčko symbolizuje nový život.

lud TN.cz