Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 3. 2018
Nemůže ani pracovat

Muž je oficiálně mrtvý, i když žije! Soud odmítl zrušit úmrtní list

Constantin Reliu byl prohlášen za mrtvého
Zdroj: Enex
"Cítím se jako duch," prohlásil Constantin

Muž z Rumunska, kterého úřady prohlásily za mrtvého, žádal soud o potvrzení, že stále žije. Soud ale jeho žádost zamítl bez možnosti odvolání, a tak Constantin zůstává oficiálně "mrtvý".

Když se 63letý Constantin Reliu po více než 20 letech, které strávil prací v Turecku, vrátil do Rumunska, zůstal v naprostém šoku. Zjistil, že podle úřadů už nežije, dokonce držel v ruce vlastní úmrtní list. Jeho příběh obletěl svět, píše o něm i portál ABC News.

 

Constantin odjel do Turecka poprvé v roce 1992 a když se po třech letech vrátil, dozvěděl se, že ho manželka podvádí. Proto se v roce 1999 rozhodl do Turecka odjet nadobro, jenže loni v prosinci ho tamní úřady zadržely kvůli dokumentům, kterým vypršela platnost.

 

Turecko Constantina deportovalo do Rumunska a jakmile přistál na bukurešťském letišti, celníci mu sdělili, že byl prohlášen za mrtvého. O úmrtní list měla požádat manželka, která neměla o muži žádné zprávy. Na letišti absolvoval šestihodinový výslech, podstoupil několik testů.

 

"Měřili mi obličej, musel odpovídat na otázky o rodném městě, brali mi otisky. Nakonec rozhodli, že to jsem opravdu já," vypráví Constantin. Úřad v rodném Barladu o tom ale přesvědčen nebyl. Týdny strávil přesvědčováním, že opravdu existuje, že nezemřel a je tím Constantinem Reliu.

 

 

 

Vše bylo ale marné, a tak podal stížnost k soudu. Chtěl zvrátit rozhodnutí o tom, že je mrtvý, a dosáhnout zrušení úmrtního listu. Soud ale jeho žádost zamítl s tím, že přišla příliš pozdě. Constantin by chtěl proces obnovit, ale nemá dostatek peněz, navíc trpí cukrovkou, a tak nemá dostatek energie.

 

"Cítím se jako duch. Jsem oficiálně mrtvý, i když jsem naživu. Nemám žádný příjem a protože jsem registrován jako nebožtík, nemohu ani nikde pracovat," postěžoval si Constantin. Přestože byl z Turecka vyhoštěn do konce života, chce také zkusit napsat dopis prezidentu Recepu Erdoganovi.

epa TN.cz
Reklama