Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.3. 2016 19:16
Vaše téma

Soudní znalec v kauze Kramný: "Takhle zemřely Monika a Klárka!"

Zdroj: TN.cz

Hostem pořadu Vaše téma bylsoudní znalec František Vorel. Jeho revizní posudek jednoznačně určil, že Monika a Klárka Kramné zemřely v Egyptě na zásah elektrickým proudem. Za svými závěry si stál i v pořadu Vaše téma.

Moderátorka Marcela Škábová si tentokrát pozvala do pořadu Vaše téma muže, jehož znalecký posudek jasně potvrdil, že Petr Kramný lhal. Podle primáře Františka Vorla způsobil zranění na těle Moniky a Kláry jednoznačně elektrický proud. Nic jiného to být nemohlo. Toxikologické testy zároveň jasně vyloučily otravu z potravin, o které Kramný celou dobu mluvil.

 

Svůj posudek staví František Vorel a jeho kolegové na fotodokumentaci a záběrech z pitvy i na mikroskopických vyšetření tkání, které byly odebrány v České republice. Přestože od smrti obou žen uběhlo devět dní, byly vzorky velmi kvalitní a šlo z nich určit, že Monika a Klárka byly vystaveny účinkům elektrického proudu.

 

Ačkoliv není standardní, že mezi smrtí a pitvou uběhlo devět dní, v řadě případů se k pitvě přistupovalo později. Těla byla uložena do chladu a byla použita látka, která hnilobné změny odkládá.
 

 

Těla sice do České republiky nedorazila kompletní, podle Vorla to ale na závěry soudních znalců nemělo vliv. Tým soudních znalců vedený Františkem Vorlem jednoznačně stojí za tím, že příčinou smrti byl zásah elektrickým proudem.

 

Jak to Petr Kramný udělal, to Vorel nemohl komentovat. "Není úkolem znalce v oboru soudního lékařství pátrat, jak kdo spáchal nebo nespáchal trestný čin. Zjišťujeme příčinu smrti, ne to, jak byl proud přiložen," odpověděl v pořadu Vaše téma na dotaz čtenáře TN.cz. Odkázal ale na několik posudků z oboru elektro, který u soudu zazněly a podle Vorla tuto problematiku vysvětlují.

 

 

Posudek, který potvrzuje, že Monika a Klárka zemřely po zásahu elektrickým proudem, má přes 300 stran. Byť velkou část má nálezová část. Okolnosti smrti obou Češek rozebírají znalci na 20 stránkách. Předtím ale museli prostudovat celý spis, který má 5 800 listů!

 

Autoři posudku zopakovali argumenty ostravských soudních lékařů, kteří Moniku a Klárku pitvali. Upozornili ale ještě na jednu známku, kterou podle literatury najdeme pouze u zásahů elektrickým proudem, a to je výbled v okolí proudové známky, tedy místa, kde proud vnikl do těla. Toto místo bylo velmi dobře zdokumentováno. Není možné to vysvětlit jinak, než že oběti zasáhl proud.

 

Znalci Fargaš a Matlach zpracovávali znalecký posudek na žádost obhajoby. Podle Vorla ale možnost, že by Monika a Klárka zemřely na zásah proudem, nevyloučili. Pouze nabídli jinou alternativu, tedy otravu z jídla. Toxikologické vyšetření ale vyšlo negativní.

 

 

Ačkoliv formulování závěrů posudku bylo podle Vorla obtížné, na soudní znalce žádný tlak vyvíjen nebyl. Zájem médií a veřejnosti poprvé pocítili, když se vydali k hlavnímu přelíčení k ostravskému krajskému soudu. Na posudku pracovali tři lékaři, ale konzultovali také s dalšími odborníky, aby byli schopni zodpovědět u soudu příslušné otázky.

 

Znalec Vorel se vyjádřil také k postupu egyptských vyšetřovatelů a patologů. "Pro nás je ten postup nepředstavitelný," řekl František Vorel v pořadu Vaše téma. Ale odmítl to formulovat jako výtku egyptským kolegům. "Nevím, jestli to pokazili nebo jestli je to tam běžné. Jejich právní systém třeba neklade důraz na takové důkazy jako u nás," dodal.

 

František Vorel je předsedou Společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie. Jeho domovským ústavem je nemocnice v Českých Budějovicích, kde je primářem na Soudnělékařském oddělení. Zároveň přednáší na Katedře radiologie a toxikologie Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

OSUDOVÉ ROZHODNUTÍ: Rodičům umírá miminko. Rozhodli se udělat něco, co vzbudilo ohromný šok i soucit!

SMUTNÝ PŘÍBĚH: Dívka se těšila na miminko. Místo toho po třech týdnech zemřela! Co se stalo?

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.3. | 16:07 bobule6
29
Luiska o matlalovi se teď hodně psalo ve spojitosti s kramlí, sestrou smrti ...
17.3. | 11:18 luisina4
-24
Hned nad diskuzí je fotka zdr. sestry a tam je napsáno, že znalec řekl, že ...
18.3. | 12:08 milina09
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo nechce,prostě ať nečte.
17.3. | 19:50 roko-lanek
-7
Náhlasit nevhodný komentář
Neotravujte s Kramnym.Nezajima nas.
17.3. | 19:17 stupurak10
17
Náhlasit nevhodný komentář
Běžte už do prčic s Kramovinama nagelovaným mamánkem muklové mu roztrhají anál.
17.3. | 16:07 bobule6
29
Náhlasit nevhodný komentář
Luiska o matlalovi se teď hodně psalo ve spojitosti s kramlí, sestrou smrti nebo máš na mysli matlalův posudek pro Jičínskou nemocnici. Všechny posudky byly známkou jeho hlouposti a hamižnosti.
17.3. | 15:59 bobule6
23
Náhlasit nevhodný komentář
Luiska snad nepíšeš o matlalovi, který je znám tím, že vytváří posudky na požádání nebo jak řekli o něm kolegové, buď tak činí z nevědomosti nebo za úplatu. Luiska už sis rezervovala klecové lůžko v Bohnicích?
17.3. | 12:40 mimozemstanet
5
Náhlasit nevhodný komentář
Oprava luisko...
17.3. | 12:39 mimozemstanet
24
Náhlasit nevhodný komentář
No lůžko, jestli myslíš pátrala Matlacha, tak jsem si jisty, že ten těm svým blábolům nevěřil ani on sám. Důležitý aby se to líbilo obhajobě. Za takový prachy se vyplatí i lhát a vymýšlet. Zapadl do kolektivu kramle a spol. vomezených
17.3. | 12:16 total7
20
Náhlasit nevhodný komentář
luisiku jsi taky znalec , že si pořád meleš to svoje ?
17.3. | 11:18 luisina4
-24
Náhlasit nevhodný komentář
Hned nad diskuzí je fotka zdr. sestry a tam je napsáno, že znalec řekl, že zabíjela draslíkem. Pak věřte znalcům. Ale koment Josefa je pěkný :))
17.3. | 11:11 josefvyskoc
19
Náhlasit nevhodný komentář
primlouvam se za verne divaky novy, jestli by nestalo za zvazeni na TN CZ realizovat jakysi nekonecny , kazdodenni, serial ze zivota kramneho (inspirace Ulici nebo Ordinaci)...byl by to jiste veliky slagr !...jmenem ctenaru TN CZ dekuji, Josef V...