Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Aktualizováno 8.11. 2017 18:34
Škoda skoro 2 miliony

Muž nabízel na internetu tisíce filmů, teď mu hrozí pět let vězení

Zdroj: TV Nova

Muž, který měl podle policie na internetu nabízet zdarma ke stažení téměř 105 tisíc souborů, hlavně filmů, by mohl strávit až pět let za mřížemi. Olomoučtí kriminalisté ho obvinili z porušování autorských práv. Držitelům licencí na filmy měl způsobit škodu za více než jeden a tři čtvrtě milionu korun.

Obviněný muž se podle policie stahováním a následným sdílením dat zabýval několik let - od roku 2010 až do začátku letošního roku.

 

Do svého počítače si měl nainstalovat program umožňující stahování nelegálních kopií souborů a ty následně nabízel přes několik internetových serverů. Podle kriminalistů se jednalo o bezmála 105 tisíc souborů a záznamů, většinou filmů, seriálů a dokumentů.

 

Tímto dlouhodobým porušováním autorských práv měl distribučním společnostem způsobit škodu téměř dva miliony korun. Navíc s některými společnostmi, provozujícími weby s úložištěm, měl sjednané smlouvy na poskytování kreditu za sdílená data. Za nahrávání souborů inkasoval zhruba 60 tisíc.

 

 

Policisté na případu pracovali déle než rok. "Na základě důkladného a pečlivého vyhodnocení všech okolností případu, podkladů, dokumentů a znaleckého posudku z oboru kybernetika, odvětví výpočetní technika, zahájili kriminalisté trestní stíhání 60letého muže, kterého obvinili ze spáchání trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi," uvedla mluvčí olomouckých policistů Irena Urbánková.

 

Policisté vyšetřování ukončili v říjnu a spis odeslali na státní zastupitelství, které rozhodne o obžalobě. Muži v případě prokázání viny hrozí odsouzení a až pětiletý pobyt za mřížemi.

vbo, Zdenek Čík TN.cz
Reklama