Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 6. 2016
Podivný nález

Muž našel 10kilovou hroudu hmoty. Neuvěříte, co to je

Nález
Zdroj: Cavan County Museum
Muž našel neobvyklou věc v bažině.

Dělníkovi těžícímu rašelinu v Irsku se povedl neobvyklý nález. Objevil asi 10kilovou hroudu něčeho podivného. Vědci z místního muzea mu pak podle CNN oznámili šokující novinu. Je to dva tisíce let staré máslo.

Když vyrazil Jack Conway do bažiny poblíž irského města Drakerath těžit rašelinu na topení, netušil, že asi tři a půl metru pod zemí objeví něco tak starého a velkého. Kus asi 2000 let starého másla váží asi 10 kilogramů.

 

Podle vědců mělo máslo v bažině ideální podmínky. Je zde totiž nízká teplota, málo kyslíku a velmi kyselé prostředí. Proto se máslo nerozložilo a podle je vědců je i stále jedlé, což ale nikomu nedoporučují.

 

Nejedná se však o příliš ojedinělý nález. V roce 2013 v hrabství Offey byl nalezen kus másla vážící asi 45 kilogramů, který byl starý asi 5 tisíc let.

 

 

Podle Cavan County Museum, kde se nyní hrouda nachází, bylo máslo v raném středověku v Irsku velmi luxusní produkt, který mimo jiné sloužil k placení daní či jako oběť bohům. To je pravděpodobně i tento případ. Nějaký člověk obětoval božstvu, které podle něj žilo v bažině, tento velký kus másla, který měl jistě obrovskou hodnotu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DĚSIVÝ NÁLEZ V ČOKOLÁDOVÉM ZAJÍCI: Když ho rozbalil, zůstal jako opařený!

ŠOKUJÍCÍ NÁLEZ: Z krabice slyšel zvláštní zvuky. Když se do ní podíval, strnul úžasem

 

pj TN.cz
Reklama