Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.1. 2016 14:10
Nejvyšší správní soud

Může vás policie bezdůvodně kontrolovat? ANO, rozhodl soud!

Policejní kontrola - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Rozhodnutí, podle kterého neměli policisté v případě Zuzany Candiglioty právo žádat doklad totožnosti, ve čtvrtek zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), žena se prý nacházela v místech, kde mají lidé povinnost se legitimovat. Žádost policistů označil za nezákonnou loni v listopadu Krajský soud v Brně.

Právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota se odmítla v prosinci roku 2014 legitimovat policistům, když po ní bez zjevného důvodu požadovali průkaz totožnosti. Svou žádost zdůvodnili pouze tím, že se jedná o běžnou policejní kontrolu. Následně vysvětlili, že tak činí v rámci policejní akce "Morava", která měla odhalit nelegální migranty. Právnička i přesto identifikaci odmítla a byla poté na dvě hodiny zadržena na služebně, kde u ní proběhla dvakrát osobní prohlídka.

 

Krajský soud v Brně v září rozhodl, že se jednalo o nelegální postup a že musí žalobkyni uhradit poplatky na soudní řízení. Podle rozhodnutí nelze vynucovat kontrolu totožnosti na základě toho, že se osoba nachází v místě, kde by mohli být i nelegální uprchlíci, když je zjevné, že osoba uprchlíkem není. Proti rozhodnutí podala policie kasační stížnost.

 

 

Nyní NSS rozhodl, že se právnička zdržovala v prostoru, kde bylo její povinností se legitimovat. Podle soudce nemohli policisté od legitimace upustit na základě subjektivního posouzení, zda se jedná o nelegálního uprchlíka či nikoliv. Za nezákonné ale označil NSS provedení druhé osobní prohlídky.

 

Rozsudek v kompletním znění mužete najít na internetových stránkách NSS.
 

klma TN.cz

Diskuze

29.1. | 19:45 skeptikus
7
Náhlasit nevhodný komentář
..pokud mám svědomí čisté nemusím se přece bát ukázat policajtovi legitimaci.Od toho je taky máme.Zas nějaká pí.ča, která si na takový samozřejmosti chtěla udělat jméno..
29.1. | 16:45 hosan77
3
Náhlasit nevhodný komentář
Jen ať kontrolují v dnešní době žádná buzerace, ale nutnost. Ať nedopadnem jako Němci...
29.1. | 14:18 pichav
-9
Náhlasit nevhodný komentář
MYSLI SI ZE JSOU BOZI !!!! JEDNAJI TAK !!! A VSICHNI VCETNE NARODA SUBMISIVNICH OVCI !!!! JE JESTE V TOM PODPORUJI !!!!! TAK JO NECHTE SE BUZEROVAT A OBUSKOVAT !!!! KDYZ VAS TO BAVI !!!! ASI V TOM VETSINA OVCI SPATRUJE SEXUALNI NAPETI !!!!
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme