Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 7. 2017
mohli je zachránit?

Může za smrt žen v Bulharsku plavčík? Odborník řekl, jak to je

Plavčík
Zdroj: Thinkstockphotos
Plavčíci jsou na plážích obvykle od devíti do šesti odpoledne (ilustrační foto)

Tragická smrt ženy a jedenáctileté holčičky v Bulharsku lidmi otřásla. A všichni se ptají, kdo za jejich smrt vlastně může. Kde v tu dobu byli plavčíci a proč příjezd záchranářů trval tak dlouho? Odborníci se ale shodují na tom, že koupání ve večerních a nočních hodinách je nebezpečné.

Kdy je bezpečné se koupat v moři a jak dlouho by měli na plážích hlídat plavčíci? Tyhle otázky si teď nejspíš pokládá mnoho Čechů, kteří se chystají na dovolenou k moři. Dvěma Češkám v Bulharsku se totiž neopatrnost stala osudnou. Koupat se vydaly před sedmou hodinou večer.

 

Plavčík nemusí být všude

Není pravidlem, aby na každé pláži dohlíželi na bezpečnost plavčíci. Doba, po kterou na pobřeží hlídkují, se navíc v jednotlivých zemích liší. Na většině pláží je tento údaj vyznačen. "Většinou to bývá od devíti do šesti večer. Na každé pláži to ale může být individuální. Jsou pláže, kde ani plavčíci nejsou," popsal Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří (ACK).

 

Tam, kde je pláž bez plavčíka, je koupání na vlastní nebezpečí. Za koupání na některých plážích vám dokonce hrozí pokuta. "To jsou případy, kdy je pláž z nějakého důvodu vyhrazena. Třeba že tam želvy kladou vejce nebo z jiných, spíše ekologických, důvodů. Taková pláž je ale vždy označena a tam pokuty hrozí," vysvětlil Papež.

 

 

Obecně se doporučuje v noci do moře vůbec nechodit. "Lidé podceňují vliv přílivu a odlivu. Potmě navíc nikdo pořádně nevidí, když se vám něco děje. Moře v noci je velké nebezpečí a lidé by měli velmi zvažovat, jestli se večer a v noci koupat. Zvláště pak v otevřeném moři, kde nejsou zálivy nebo laguny," varoval zástupce ACK.

 

Pokud už k neštěstí dojde, nejrychlejší je obrátit se na místní policii, která sama zalarmuje záchranný systém. Proto je vždy důležité zapsat si do svého mobilního telefonu urgentní čísla země, ve které jste. V případě hotelové pláže je nejjednodušší běžet do recepce a poprosit zaměstnance hotelu o pomoc. 

 

Vrhat se do vody, nebo čekat na záchranáře?

Záchranáři příliš nedoporučují, aby se lidé pro tonoucího do vody vrhali sami. Nikdy totiž nevíte, co se s druhým člověkem děje. Tonoucí člověk je navíc sám velkým nebezpečím pro toho, kdo by ho šel zachraňovat. V rámci šoku totiž kolem sebe kope a mlátí rukama.

 

 

Pokud není žádná jiná záchrana na blízku a musíte do vln skočit sami, doporučují záchranáři vzít si s sebou například ručník nebo kalhoty, které tonoucímu člověku hodíte, aby se nechytal přímo vašeho těla, ale něčeho, na čem ho vytáhnete ven.

 

Důležité je také myslet na to, že v nočních hodinách je pro záchranáře obtížnější dostat se na pláž. Přes den jsou mechanismy nastaveny na to, že se něco stát může, v noci je to ale jiné. "Služby nejsou tak připraveny reagovat jako za denního světla. Obecně se dá říct, že příjezd záchranářů trvá v noci déle než přes den," zakončil Papež.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.7. | 08:47 bobin135
36
V Bulharsku, přesněji na Slunečném pobřeží jsou plavčíci vždy do 18.00 hod. ...
15.7. | 10:43 Ukradeny Trotl
-6
@bobin135: Berte to tak. Oni si svou povinnost splnili a komu není rady, tomu ...
15.7. | 19:53 topka55
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nikdo neuhlídá pláž , kde je většina chytrolínů .. Čechů..V úterý tahali plavčíci v Primorsku , ožralé Čechy z pláže . Hnus.. staré báby byly na šrot !!
15.7. | 15:16 josefvyskoc
-2
Náhlasit nevhodný komentář
plavcici jsou v techto exotickych destinacich pouze od toho, aby obletovali lepé ( a svolné) děvy a domlouvali si schůzky na vecerni diskoteky a následné "afterpárty" v apartmánu...na nejake zachranovani jaksi uz potom nezbyva cas...takova je realita )))))))))))))...
15.7. | 10:43 Ukradeny Trotl
-6
Náhlasit nevhodný komentář
@bobin135: Berte to tak. Oni si svou povinnost splnili a komu není rady, tomu není pomoci. Lidí je na světě DOST a o nějakého Mr. Kryp le míň nebo víc? Koho to zajímá? Komu to vadí? Množit se umí i ti UPRCHLÍCI. Takže jaképak copak.
15.7. | 10:41 Ukradeny Trotl
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli je to podobný vodborník jako ta soužka z VV Ostrava: https://goo.gl/iKiiV3 tak se jen modlete ať vás někdy neseberou. Třeba za to, že jste si zapomněli cvaknou lístek. Najednou zjistíte, že i senilní OPICE je chytřejší než tito experti. Ale pravdou je, že jim chybí papír a na něm ten PuDr.
15.7. | 09:49 Petr Kelenda
7
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo neumí plavat nemá jet k moři ale jen do dětského bazénu na koupaliště!
15.7. | 08:47 bobin135
36
Náhlasit nevhodný komentář
V Bulharsku, přesněji na Slunečném pobřeží jsou plavčíci vždy do 18.00 hod. Byli jsme tam několikrát a nikdy s plavčíky nebyl problém, snažili se vyhazovat lidi z vody, když byly vlny, nebo když byl někdo moc daleko v moři hned pro něj pluli. Po 18.00 hod. je to na vlastní nebezpečí.