Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.8. 2017 21:52
Jednání o vazbě

Mladíky viněné ze žhářství poslali do vazby. Chystali další útoky

Zdroj: TV Nova

Dva mladíci, kteří jsou obviněni ze zapálení vzácného kostela v Třinci-Gutech, plánovali další trestnou činnost, řekl dnes novinářům státní zástupce Pavel Šára. Soudce dnes rozhodl o uvalení vazby.

Ze zločinu jsou obviněni tři lidé, u dvou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. Tomuto návrhu v sobotu dopoledne vyhověl Okresní soud ve Frýdku-Místku. Jeden z těchto obviněných je mladistvý, druhému je 18 let.

 

Motiv činu zatím není jasný. "Jeden vypovídal, jeden nikoliv. Oba projevili lítost," řekl státní zástupce. Vyhodnotit osobnosti obviněných podle něj bude úkolem dalšího prověřování. "S takovým případem jsem se ještě nesetkal. Zapálení takové historické památky, opravdu ne, nemám to k čemu přirovnat," řekl Šára.


Důvodem, proč státní zastupitel podal návrh na vazbu, je u jednoho z obviněných možnost, že by se kvůli hrozbě vysokého trestu (až 15 let vězení) vyhýbal trestnímu řízení, ale také to, že by obvinění mohli pokračovat v trestné činnosti. Jeden z mladíků měl totiž už vytipovanou další církevní stavbu.Třetí obviněný je vyšetřován na svobodě a státní zastupitelství u něj návrh na vazbu nepodalo. "Byl to takový okrajový pachatel a byl to spíš pomocník, který víceméně pomohl odhalit tu trestnou činnost," řekl Šára.


Dřevěný kostel Božího těla v Gutech shořel v noci na středu. Pocházel z 16. století, mnoho jeho vybavení bylo původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. Hmotné škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů korun, historická ztráta je ale nevyčíslitelná.


Záhy po požáru se začalo uvažovat o obnově kostela. Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka a počítá se s příspěvkem vlastníka památky, tedy místní farnosti.


Pusťte si páteční reportáž:

tn.cz / ČTK