Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.8. 2017 21:52
Jednání o vazbě

Mladíky viněné ze žhářství poslali do vazby. Chystali další útoky

Zdroj: TV Nova

Dva mladíci, kteří jsou obviněni ze zapálení vzácného kostela v Třinci-Gutech, plánovali další trestnou činnost, řekl dnes novinářům státní zástupce Pavel Šára. Soudce dnes rozhodl o uvalení vazby.

Ze zločinu jsou obviněni tři lidé, u dvou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. Tomuto návrhu v sobotu dopoledne vyhověl Okresní soud ve Frýdku-Místku. Jeden z těchto obviněných je mladistvý, druhému je 18 let.

 

Motiv činu zatím není jasný. "Jeden vypovídal, jeden nikoliv. Oba projevili lítost," řekl státní zástupce. Vyhodnotit osobnosti obviněných podle něj bude úkolem dalšího prověřování. "S takovým případem jsem se ještě nesetkal. Zapálení takové historické památky, opravdu ne, nemám to k čemu přirovnat," řekl Šára.


Důvodem, proč státní zastupitel podal návrh na vazbu, je u jednoho z obviněných možnost, že by se kvůli hrozbě vysokého trestu (až 15 let vězení) vyhýbal trestnímu řízení, ale také to, že by obvinění mohli pokračovat v trestné činnosti. Jeden z mladíků měl totiž už vytipovanou další církevní stavbu.Třetí obviněný je vyšetřován na svobodě a státní zastupitelství u něj návrh na vazbu nepodalo. "Byl to takový okrajový pachatel a byl to spíš pomocník, který víceméně pomohl odhalit tu trestnou činnost," řekl Šára.


Dřevěný kostel Božího těla v Gutech shořel v noci na středu. Pocházel z 16. století, mnoho jeho vybavení bylo původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. Hmotné škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů korun, historická ztráta je ale nevyčíslitelná.


Záhy po požáru se začalo uvažovat o obnově kostela. Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka a počítá se s příspěvkem vlastníka památky, tedy místní farnosti.


Pusťte si páteční reportáž:

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.8. | 10:25 Petr Kelenda
10
Mladíci?Barva pleti je jaká?
5.8. | 14:16 Milos Trasimi
-4
adamek1977 Jak se to vezme.Já poslucham metal a moji oblíbenou kapelou je třeba ...
6.8. | 08:34 jkazatel
1
Náhlasit nevhodný komentář
Příliš mnoho humanity škodí. A škodit bude, jednou, až možná bude pozdě, si to lidé uvědomí.
5.8. | 20:54 jansuk
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tak tady je zase evidentně PŘETRASIMOVÁNO!
5.8. | 19:10 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Ted se ptam pana Zacotomame jestli by temhle sycakum "Rozslapal xicht"? Nejsem rasista, ale barva tvy kuze semi nelibi! Zeano?
5.8. | 14:21 Milos Trasimi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Asi proto ze maji v hlavách dechovku zelí a pivo.Nic normálního.Viva heavy metal.
5.8. | 14:20 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Tak.kdo je tady blázen?A bacha.Pro Cechy je pravda smrtelný a velmi obávaný nepřítel.Nic tak nemiluji jako lži o sobe samotných a nic tak nenavidi jako pravdu o nich.
5.8. | 14:18 Milos Trasimi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Vis ze v ČR bylo úmyslně založeno víc než 700 požáru za posledních 15 let?To svědčí o mnohem.Vzpomínám si na případ Čecha který byl vyšetřován řeckou policii kvůli úmyslně založeném požáru lesa na jednom z řeckých ostrovu.
5.8. | 14:16 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
adamek1977 Jak se to vezme.Já poslucham metal a moji oblíbenou kapelou je třeba Nigthwish Edguy nebo třeba Accept.A to nejsou zadní satanisté.Ty čeští magori to udelali protože Češi jsou prostě magori a pyromani.
5.8. | 14:13 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Přesně tyhle útoky páchali členové metalové skupiny Mayhem a někteří satanisté v USA.
5.8. | 14:12 Milos Trasimi
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kelenda.Ty a tech sedm co ti dali like jste čistou ukázkou čistě formy stihomanu a oligofrenicke psychopatie u velké části českého obyvatelstva.Vsadim se ze to byli poblblani satanisté.
5.8. | 13:36 Vojta Také
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nechci se zastávat cikánů, ale ti by takovouhle zrůdnost neudělali.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme