Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 6. 2017
tragédie v Londýně

Muži odpovědní za požár žijí v luxusu! Stovky lidí jsou na ulici

Požár výškového bytového domu v Londýně
Zdroj: Profimedia

Požár výškového bytového domu v Londýně si vyžádal už 17 potvrzených obětí, pohřešováno je dalších 65 lidí. Přeživší přišli o všechno. Muži, kteří pravděpodobně mohou za rychlé rozšíření ohně, si žijí v honosných vilách za miliony liber.

Plameny zachvátily výškovou budovu za přibližně 15 minut. Odborníci vyšetřují, proč se požár rozšířil tak rychle. Média spekulují o hořlavém opláštění, které bylo instalováno během rekonstrukce v roce 2015. Vnější vrstvu měly tvořit dva hliníkové plechy, které obalují plastové jádro.

 

Tento typ obložení prodává společnost Harley Facades Ltd. Její ředitel Raymond Bailey se nyní ukrývá ve své luxusní rezidenci v anglickém městě Crowborough. Médiím se však k tragédii vyjádřil. Muž tvrdí, že se "tyto panely běžně používají".

 

18

GALERIE: Majitel věžáku v Londýně

Zdroj: facebook

Raymond Bailey

Hodnocení:

 

Nad požárem vyjádřil lítost. "Je to velká tragédie. Myslím na rodiny, které prožily tak velkou ztrátu," řekl. Obložení instalovala Baileyho druhá společnost. Bailey zakázkou pro Grenfell Toweru vydělal v přepočtu 80 milionů Kč.

 

"Plně podporujeme vyšetřování a pomáháme s objasněním požáru," dodal. Tvrdí však, že zatím není vina použitého materiálu prokázána.

 

Muže se zastala i jeho matka. "O tom požáru jsem slyšela, ale nevěděla jsem, že se to nějak týká Raymondovy firmy. Ale tak vždycky je třeba najít nějakého viníka, že ano?" okomentovala tragédii Janet.

 

115

GALERIE: Obrovský požár věžáku v Londýně

Zdroj: Profimedia

Muž v okně hořící budovy v Londýně

Hodnocení:


Raymondova manželka, která pracuje jako jeho sekretářka, tragédii nechtěla komentovat. "Nemám k tomu co říct," řekla. Tím pobouřila Británii - nevyjádřila ani lítost pozůstalým.

 

Zatímco lidé přišli o všechno, v luxusu si žije i Robert Bond, který zařizoval instalaci obložení pro Grenfell Toweru. "Nevím, z čeho je obložení vyrobeno" řekl Bond. Jeho manželka zavřela novinářům před nosem. Rodina žije v luxusní vile za miliony. U domu bylo zaparkované Porshe a Bondův vůz značky Aston Martin. 

 


V bytech žilo podle britských médií 400 až 600 lidí z převážně sociálně slabších vrstev.  Panují obavy, že konečný počet obětí bude mnohem vyšší, než kolik uvádí aktualizovaná bilance. Hasiči mluví o tom, že zemřelo přes sto lidí.

 

 

"Potřebujeme vědět, co se stalo. Potřebujeme znát vysvětlení," řekla Mayová. "Dlužíme to rodinám, lidem, kteří přišli o své nejbližší a o svůj domov, kde žili," řekla dále premiérka. "Proto nařizuji plné veřejné vyšetřování, abychom dostali odpovědi na otázky a zjistili, co přesně se stalo," dodala ministerská předsedkyně.

 

has TN.cz