Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.9. 2017 18:02
Předpověď vulkanologů

Na Bali hrozí výbuch sopky, ovlivní celý svět! Ochladí se o půl stupně

Sopka Agung na Bali
Zdroj: Profimedia
Sopka Agung děsí desetitisíce obyvatel Bali i turisty

Desetitisíce lidí na Bali prchají před sopkou, která co nevidět vybuchne. Podle vulkanologů nebude mít erupce vliv jen na nejbližší vesnice, ale na celý svět. Na několik let by mohl sopečný výbuch ochladit počasí na Zemi až o půl stupně.

Turistický ráj se už brzy může proměnit v naprosto zpustošené místo. Na Bali už kvůli předpovídané erupci sopky Agung evakuovali 75 tisíc lidí z blízkých vesnic. Hora přitom stojí jen desítky kilometrů od oblíbené destinace Kuta.

 

Zatímco Balijci se obávají odlivu turistů, vulkanologové upozorňují na obrovský dopad, který by výbuch měl na celou Zemi. Odbornice z univerzity v australském Queenslandu varuje, že erupce ochladí celosvětové počasí o desetiny stupně.

 

"Výbuch sopky Pinatubo na Filipínách snížil na dva roky globální teplotu o půl stupně Celsia," uvedla doktorka Teresa Ubideová pro portál 9news.com.au. Když naposledy vybuchla Agung, zabila víc než tisícovku lidí a průměrná teplota spadla o 0,1 až 0,4 stupně Celsia.

 

15

GALERIE: Sopka na Bali děsí místní i turisty

Zdroj: ČTK

Aktivní sopka na Bali

Hodnocení:

 

V roce 1815 globální teplota klesla o neuvěřitelné tři stupně, když vybuchla indonéská sopka Tambora. Do atmosféry se dostaly miliony tun prachu, popela a síry, které ovlivnily množství ultrafialového záření, pronikajícího na povrch Země.

 

 

Z nejvyšší sopky na Bali stoupá dým už několik dní a podle vulkanologů je jen otázkou času, kdy začne chrlit lávu. Nikdo ale netuší, kdy se tak stane, a tak ani evakuovaní obyvatelé nevědí, kdy se budou moci vrátit domů. Evakuace se dotkla i Čechů v resortu Relax Bali, čtěte zde.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

29.9. | 18:29 josefvyskoc
9
u nas na ministerstvu dopravy se trvale otepluje stejne tak jako na dalsich ...
29.9. | 18:14 pichav
-10
☝ NO JA JISTE NENAPISI !!!! ZLATI KOMUNISTI !!!! ZA A JSOU U ME NA DRUHE STRANE ...
30.9. | 08:14 bard-lidu
7
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli bude v létě 36 nebo 35,5 °C - to opravdu nepoznáte rozdíl.
29.9. | 19:52 jansuk
7
Náhlasit nevhodný komentář
Stále čteme, že se klima na Zemi otepluje. Tak by to měla, alespoň podle této logiky vlastně dobrá zpráva, nemyslíte?
29.9. | 19:26 jiří zbrawa
5
Náhlasit nevhodný komentář
inteligent je pro vas sprosty slovo? Pravda,vy ani novináři nejste,jinak nemůžete psát kraviny a strašit lidi,kteří na vás,každý den poctivě makají,jinak by jste chctípli hladem..
29.9. | 19:20 jiří zbrawa
9
Náhlasit nevhodný komentář
Páni novináři,vlastněinteligentii s minimálním vzděláním,zase dělají paniku.. vemte si si lopatu a běžte dělat něco užitečnáho
29.9. | 18:29 josefvyskoc
9
Náhlasit nevhodný komentář
u nas na ministerstvu dopravy se trvale otepluje stejne tak jako na dalsich ministerstvech a statnich uradech...take ve "verejnopravni" ČT teplota povazlive stoupa...je to tam samy slunickar a ptactvomil...tam jsou tedy v bezpeci, "za vodou" !...
29.9. | 18:14 pichav
-10
Náhlasit nevhodný komentář
☝ NO JA JISTE NENAPISI !!!! ZLATI KOMUNISTI !!!! ZA A JSOU U ME NA DRUHE STRANE !!!! VE VOLBACH JE SNAD VOLITELNA NYNI JEDINE ODS !!! A ZA B MYSLIM ZE NEJSEM BLB !!!!!!! K TEMATU !!! VZYVAM VSEMOHOUCIHO ABY SE OCHLADILO 10X TOLIK !!! MIN 5-10STUPNU !!! MILUJI CHLAD !!! A MUSIM SE DIVAT DO VESMIRU ☝
29.9. | 17:48 zacotomame
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem zvědav, který blb tady napíše zlatí komunisti ...