Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2016 21:22
předpověď počasí

Po mrazech přijde obleva! Teploty stoupnou o dvacet stupňů

Zdroj: TV Nova

Noční mrazivé teploty opět pokořily hranici -30 °C. Nejchladněji přitom bylo v Jezerní slati u Kvildy, kde byla teplota ještě o stupeň nižší. Meteorologové nyní varují před přívaly sněhu, které se ženou ze západu. Ale už zítra přijde obleva.

Nejhorší situaci dnes očekávají meteorologové v hlavním městě a jeho okolí, dále v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Tady začala platit výstraha už kolem osmé hodiny ranní.

 

 

Odpoledne ale situace nebyla o moc lepší. "Odpoledne a večer očekáváme ojediněle i mrznoucí srážky. Odpoledne na horách místy sněhové jazyky," varuje ČHMÚ pro Ústecký kraj.

 

Nejvyšší denní teploty se v sobotu budou pohybovat v rozmezí -5 až -1 °C. Na jihozápadě Čech -1 až +3 °C.

 

 

Po mrazu a vánicích přijde obleva

 

Sobotní mráz by na nějakou dobu mohl být poslední. Už na neděli totiž meteorologové hlásí zvyšování teplot, které bude v příštím týdnu pokračovat. Ačkoliv se přes den oteplí jen na nějakých pět stupňů nad nulou, jde proti teplotám -30 °C o skokové zvýšení teploty v desítkách stupňů.

 

Bude sice nejdřív oblačno až zataženo a zpočátku na východě místy se sněžením. Jenže už odpoledne se v západní polovině Čech ojediněle objeví slabý déšť. Pozor, místy může být i mrznoucí!

 

Nejvyšší denní teploty se v neděli budou pohybovat kolem nuly až 4 °C. Na horách bude asi 1 °C.

 

Nejstudenější noc této zimy byla zatím v celém Česku v noci na pátek, kdy teploty na Šumavě k ránu klesly pod minus 35 stupňů Celsia. V Rokytské slati u Modravy naměřily teploměry v 06:30 minus 35,3 stupně.


Výhled počasí na měsíc

 

Po velmi studeném týdnu se oteplí. Meteorologové v následujících čtyřech týdnech očekávají teploty přes den kolem plus pěti stupňů Celsia, v noci jen mírně pod nulou. Srážkově nadprůměrný by měl být konec ledna a týden po polovině února. Vyplývá to z výhledu počasí, který dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

 

V končícím týdnu teploty v noci klesaly někde i pod minus 30 stupňů Celsia a noc na pátek byla dokonce nejstudenější v této zimě. "Po velmi studeném týdnu, který právě končí, nás čeká naopak velmi teplý konec ledna. Teplý bude i začátek února a teploty kolem dlouhodobého průměru budou mít následující dva týdny do 21. února," uvedl ČHMÚ. Celkově by příští čtyři týdny měly být teplotně nadprůměrné.

 

Srážek by v předpovědním období do 21. února mělo spadnout mírně nad průměrem, který je pro toto období 35 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejméně srážek v roce 1954, kdy meteorologové naměřili jen deset milimetrů. Naopak nejvíce to bylo v roce 1977 s úhrnem přesahujícím 60 milimetrů.

 

Dlouhodobá průměrná teplota pro zbytek ledna a první dvě dekády února je minus 1,1 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1956, kdy průměr činil minus 10,5 stupně Celsia. V roce 2002 meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr pět stupňů nad nulou.

 

Měsíční výhled odhaduje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ.

 

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejúžasnější fotka všech dob vznikla náhodou. Neuvěříte, jak vznikl magický ledový efekt

NEUVĚŘITELNÁ GALERIE: V USA řádí rekordní mrazy a mění auta v ledové sochy

ČTK/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.1. | 09:43 Jaroslav Pokorný
19
Nádherné počasí, sice dělá problémy, ale takhle má pravá (ladovská) zima ...
23.1. | 10:07 Vladimír Kozák
-3
Škoda, že ne i na Moravsko.
23.1. | 16:53 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Rejpale před hodinou a půl jsem odmetal v Praze auto a měl jsem na něm 17 cm sněhu, klouže to solidně, ale je to v pohodě, protože jezdí jen pražáci co to umí a všude je provoz klidný a plynulý, ale pokud byl pracovní den a do Prahy přijeli venkovští jako ty, tak by byla ihned ucpaná!
23.1. | 16:10 Robert Matula
6
Náhlasit nevhodný komentář
Teplota stoupne o 20°C? To abych našel plavky
23.1. | 11:37 Marta Dostalova
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Pro- r126pkp -jo tak zmírňovat následky zimy si opravdu každý může představit dle svého-hlavně lidé trochu jiní-těm to pak připadá v pohodě,a Ti ostatní se můžou kde chtějí vysekat-i když přizpůsobí své vozidlo stavu vozovky.. je jim to stejně na nic...
23.1. | 11:23 rexrothak
0
Náhlasit nevhodný komentář
Hmm ve čtvrtek +8C° to zas bude sraček.
23.1. | 11:21 ceflapojd
2
Náhlasit nevhodný komentář
HAARP
23.1. | 11:21 ceflapojd
19
Náhlasit nevhodný komentář
AT SE TO ŽENE TAKY HLAVNĚ DO NĚMECKA ŠVÉDSKA NA BALKÁN A ŘECKA A DO EGEJSKÉHO MOŘE, VŠUDE V TĚCHTO KRAJÍCH JE SPOUSTA NEBEZPEČNÝHO ČERNÝHO SAJRAJTU
23.1. | 11:07 Robert Matula
7
Náhlasit nevhodný komentář
Ajajaj na Strakonické to podle té fotky vypadá, že tam projede jenom rolba...
23.1. | 10:59 petalinos
7
Náhlasit nevhodný komentář
To je dobře,já mám sníh moc rád
23.1. | 10:07 Vladimír Kozák
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Škoda, že ne i na Moravsko.
23.1. | 10:04 Marta Dostalova
4
Náhlasit nevhodný komentář
A opět silničáři nebudou stíhat-to je u nás na cestách normální-i když se pak jeden pán ve snídani s Novou bude dušovat,že oni dělají všechno co je v jejich silách-.Ach jo pořád dokola-ale když projedete denně více jak několik set kilometrů a nepotkáte sypač-říkáte si-divné-mají asi průhledné sypače