Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2016 21:22
předpověď počasí

Po mrazech přijde obleva! Teploty stoupnou o dvacet stupňů

Zdroj: TV Nova

Noční mrazivé teploty opět pokořily hranici -30 °C. Nejchladněji přitom bylo v Jezerní slati u Kvildy, kde byla teplota ještě o stupeň nižší. Meteorologové nyní varují před přívaly sněhu, které se ženou ze západu. Ale už zítra přijde obleva.

Nejhorší situaci dnes očekávají meteorologové v hlavním městě a jeho okolí, dále v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Tady začala platit výstraha už kolem osmé hodiny ranní.

 

 

Odpoledne ale situace nebyla o moc lepší. "Odpoledne a večer očekáváme ojediněle i mrznoucí srážky. Odpoledne na horách místy sněhové jazyky," varuje ČHMÚ pro Ústecký kraj.

 

Nejvyšší denní teploty se v sobotu budou pohybovat v rozmezí -5 až -1 °C. Na jihozápadě Čech -1 až +3 °C.

 

 

Po mrazu a vánicích přijde obleva

 

Sobotní mráz by na nějakou dobu mohl být poslední. Už na neděli totiž meteorologové hlásí zvyšování teplot, které bude v příštím týdnu pokračovat. Ačkoliv se přes den oteplí jen na nějakých pět stupňů nad nulou, jde proti teplotám -30 °C o skokové zvýšení teploty v desítkách stupňů.

 

Bude sice nejdřív oblačno až zataženo a zpočátku na východě místy se sněžením. Jenže už odpoledne se v západní polovině Čech ojediněle objeví slabý déšť. Pozor, místy může být i mrznoucí!

 

Nejvyšší denní teploty se v neděli budou pohybovat kolem nuly až 4 °C. Na horách bude asi 1 °C.

 

Nejstudenější noc této zimy byla zatím v celém Česku v noci na pátek, kdy teploty na Šumavě k ránu klesly pod minus 35 stupňů Celsia. V Rokytské slati u Modravy naměřily teploměry v 06:30 minus 35,3 stupně.


Výhled počasí na měsíc

 

Po velmi studeném týdnu se oteplí. Meteorologové v následujících čtyřech týdnech očekávají teploty přes den kolem plus pěti stupňů Celsia, v noci jen mírně pod nulou. Srážkově nadprůměrný by měl být konec ledna a týden po polovině února. Vyplývá to z výhledu počasí, který dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

 

V končícím týdnu teploty v noci klesaly někde i pod minus 30 stupňů Celsia a noc na pátek byla dokonce nejstudenější v této zimě. "Po velmi studeném týdnu, který právě končí, nás čeká naopak velmi teplý konec ledna. Teplý bude i začátek února a teploty kolem dlouhodobého průměru budou mít následující dva týdny do 21. února," uvedl ČHMÚ. Celkově by příští čtyři týdny měly být teplotně nadprůměrné.

 

Srážek by v předpovědním období do 21. února mělo spadnout mírně nad průměrem, který je pro toto období 35 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejméně srážek v roce 1954, kdy meteorologové naměřili jen deset milimetrů. Naopak nejvíce to bylo v roce 1977 s úhrnem přesahujícím 60 milimetrů.

 

Dlouhodobá průměrná teplota pro zbytek ledna a první dvě dekády února je minus 1,1 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1956, kdy průměr činil minus 10,5 stupně Celsia. V roce 2002 meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr pět stupňů nad nulou.

 

Měsíční výhled odhaduje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ.

 

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejúžasnější fotka všech dob vznikla náhodou. Neuvěříte, jak vznikl magický ledový efekt

NEUVĚŘITELNÁ GALERIE: V USA řádí rekordní mrazy a mění auta v ledové sochy

ČTK/ lud TN.cz
Reklama