Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2017 21:14
epidemie se šíří

Na Chebsku začal masakr 30 tisíc kusů drůbeže kvůli ptačí chřipce

Zdroj: TV Nova

V Klesti u Chebu začala dnes brzy ráno likvidace chovu drůbeže napadeného ptačí chřipkou. Během dvou dnů veterináři usmrtí přes 30.000 ptáků ve dvou chovech náležejících jedné firmě. V Česku jde zatím o největší nucenou likvidaci chovné drůbeže kvůli ptačí chřipce, která se od konce loňského roku šíří Evropou.

Veterinářům, kteří zajišťují vlastní utrácení drůbeže, pomáhají hasiči a policie. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala hasiči zajišťují hlavně dezinfekci osob, které se na zákroku podílejí, i techniky na místě.

 

"V rámci mezikrajské pomoci bude na místě zasahovat ještě další skupina profesionálních hasičů z okolních krajů. Kvůli velkému množství potřebné techniky pro zásah i zázemí pro všechny zasahující je zcela uzavřeno okolí obou chovů," uvedl Kasal.

 

Podle ředitelky Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj Márie Slepičkové je na místě pohotovostní středisko pro likvidaci nákaz. To provádí samotnou likvidaci drůbeže v obou nakažených chovech. V Klesti jsou podle státní veterinární správy chovány výkrmové kachny a brojleři.

 

Okolo ohnisek bylo vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo, ve kterém jsou obce povinny sčítat veškeré ptactvo a drůbež. Malochovatelé musí svoji drůbež nechat v uzavřených prostorách.

 

V Karlovarském kraji jde o třetí výskyt ptačí chřipky, ten první minulý týden v Božíčanech na Karlovarsku byl ale v malochovu a týkal se jen asi 20 kusů drůbeže. Kvůli nemoci, u níž se zatím neprokázala možnost přenosu na člověka, bylo při nynější vlně nemoci zatím v ČR utraceno přes 58.000 ptáků. Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech.
 

ČTK
Reklama