Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 6. 2016
úsekové radary

Na D1 sundejte nohu z plynu! Rychlost se měří i na omezeních!

Oprava dálnice D1 - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Na dálnici D1 sundejte od dnešního dne v úseku mezi Ostrovačicemi a Kývalkou nohu z plynu!

Ředitelství silnic a dálnic zde umístilo nový kamerový systém, který měří úsekovou rychlost projíždějích vozidel. Systém funguje zatím jenom v jednom směru z Brna na Prahu. Měření v opačném pruhu totiž na poslední chvíli připadlo radnici ve Šlapanicích, která stále není na novou správní agendu připravena. 

 

"Mohli jsme se o tom dozvědět dřív. Zaskočilo nás to!" reagovala starostka Šlapanic Michaelta Trněná na fakt, že úsek na Brno již katastrálně nenáleží lépe připraveným Rosicím, ale právě Šlapanicím. Starostka nyní celou věc řeší s ministerstvem dopravy a vypadá to, že pokutovat se začne od července.

 

Jak samotný systém vlastně funguje?

Detekční kamery, které jsou od sebe vzdáleny 3 km automaticky vypočítají rychlost jedoucího vozidla a v případě jejího překročení předají věc do správního řízení příslušným obcím. Ty pak budou přestupek řešit s majitelem vozidla ve správním řízení.

 

 

ŘSD umístilo radary právě do zúženého prostoru, aby přimělo řidiče k dodržování rychlosti na nově opravovaných místech dálnice. Od května byl systém v testovacím provozu a dnes začaly radary měřit naostro.

 

"Možnost, že řidičům, kteří nyní překročí povolenou rychlost, přijde výzva k zaplacení pokuty, existuje" uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

 

Podle RŠD je tento úsek prvním z pěti míst, kde budou radary umístěny a měřit mají hlavně opravované úseky. Opodstatnění systém určitě má. Při pilotním měření v úseku Kývalka - Ostrovačice loni v září překročilo ze 148 tisíc řidičů rychlost celých 40 tisíc.

KH TN.cz