Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.4. 2018 15:44
napjaté vztahy

Na další útok v Sýrii už odpovíme, varovala ruská diplomacie

Ruiny po úderu v Sýrii
Zdroj: Profimedia

Rusko vychází z toho, že Spojené státy a jejich západní spojenci neplánují podniknout nové údery proti Sýrii. Postavila by se však proti jakémukoliv novému útoku, který by také zvětšil odpor mezinárodního společenství. Uvedl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

"Vycházím z toho, co zaznělo od představitelů řady zemí, že neexistují aktuální plány na pokračování úderů," řekl Rjabkov novinářům podle agentury TASS.

 

"Pokud by v budoucnu k něčemu podobnému došlo, tak to jen zvětší výměr zdravých sil v mezinárodním společenství. Ke skupině zemí, které odpovědně přistupují k mezinárodnímu právu, se přimknou další a tato skupina zdravých sil bude klást čím dál větší politický odpor," dodal.

 

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů.

 

Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

 

 

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v interview britské stanici BBC prohlásil, že vztahy mezi Ruskem a Západem jsou v současnosti horší než za dob studené války. Tehdy totiž fungovaly komunikační kanály mezi oběma stranami a také nepanovala tak "zaujatá rusofobie", postěžoval si ministr.

 

Na reportáž TV Nova o úderu USA, Británie a Francie se můžete podívat zde:

klma tn.cz / ČTK
Reklama