Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.1. 2017 08:23
Info o střelci

Na Floridě střílel veterán z Iráku, který slyšel hlasy a chtěl k IS

Střelec z Floridy je veterán z Iráku Esteban Santiago
Zdroj: Profimedia

Ze zastřelení pěti lidí a zranění nejméně osmi dalších na mezinárodním letišti ve městě Fort Lauderdale na Floridě je podezřelý Esteban Santiago, jenž sloužil v Iráku.

 

Před několika měsíci Santiago řekl FBI, že americká vláda ovládá jeho mysl a nutí jej sledovat videa teroristického Islámského státu (IS). Jeho duševní zdraví v minulosti zkoumali lékaři v nemocnici, uvedl web televize CNN.


Santiago v roce 2007 vstoupil do armádních záloh v Portoriku. V dubnu 2010 odjel na deset měsíců do Iráku. Později působil jako rezervista na Aljašce, kde jej ale ze služby propustili pro neuspokojivý výkon. V poslední době byl v péči psychologů, řekl jeho bratr citovaný agenturou AP.


V největším městě Aljašky Anchorage navštívil Santiago před několika měsíci kancelář FBI. Zde vypověděl, že v hlavě slyší hlasy, včetně těch, které mu říkají, aby se připojil k IS. Jeho duševní zdraví následně zkoumali lékaři v nemocnici, sdělili CNN zaměstnanci bezpečnostních orgánů.


Video z letiště ve Fort LauderdaleNyní je muž ve vazbě a v pondělí by měl stanout před soudem. Vyšetřovatelé nevyloučili, že jeho útok kvalifikují jako terorismus. Mluvčí Bílého domu řekl, že prezident Barack Obama vyjádřil soustrast blízkým obětí.
 


Santiago přiletěl na Floridu z Aljašky. Pistoli měl v zavazadle, které si v hale vyzvedl. Pak odešel na toaletu, kde zbraň nabil a následně z ní začal pálit v prostoru pro výdej zavazadel.Nakonec pistoli zahodil a lehl si na zem, napsala agentura AP s odvoláním na svědky, podle nichž muž střílel na náhodně vybrané lidi.


Senátor za Floridu Bill Nelson televizi MSNBC řekl, že u střelce byl nalezen vojenský průkaz na jméno Esteban Santiago. Motiv střelce podle Nelsona není znám.


Podle svědectví přítomných, které citovala televize MSNBC, byl střelec ve věku 20 až 30 let a měl na sobě tričko s motivem filmové ságy Hvězdné války (Star Wars). Během útoku nic nekřičel.

tn.cz / ČTK
Reklama