Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.1. 2017 08:23
Info o střelci

Na Floridě střílel veterán z Iráku, který slyšel hlasy a chtěl k IS

Střelec z Floridy je veterán z Iráku Esteban Santiago
Zdroj: Profimedia

Ze zastřelení pěti lidí a zranění nejméně osmi dalších na mezinárodním letišti ve městě Fort Lauderdale na Floridě je podezřelý Esteban Santiago, jenž sloužil v Iráku.

 

Před několika měsíci Santiago řekl FBI, že americká vláda ovládá jeho mysl a nutí jej sledovat videa teroristického Islámského státu (IS). Jeho duševní zdraví v minulosti zkoumali lékaři v nemocnici, uvedl web televize CNN.


Santiago v roce 2007 vstoupil do armádních záloh v Portoriku. V dubnu 2010 odjel na deset měsíců do Iráku. Později působil jako rezervista na Aljašce, kde jej ale ze služby propustili pro neuspokojivý výkon. V poslední době byl v péči psychologů, řekl jeho bratr citovaný agenturou AP.


V největším městě Aljašky Anchorage navštívil Santiago před několika měsíci kancelář FBI. Zde vypověděl, že v hlavě slyší hlasy, včetně těch, které mu říkají, aby se připojil k IS. Jeho duševní zdraví následně zkoumali lékaři v nemocnici, sdělili CNN zaměstnanci bezpečnostních orgánů.


Video z letiště ve Fort LauderdaleNyní je muž ve vazbě a v pondělí by měl stanout před soudem. Vyšetřovatelé nevyloučili, že jeho útok kvalifikují jako terorismus. Mluvčí Bílého domu řekl, že prezident Barack Obama vyjádřil soustrast blízkým obětí.
 


Santiago přiletěl na Floridu z Aljašky. Pistoli měl v zavazadle, které si v hale vyzvedl. Pak odešel na toaletu, kde zbraň nabil a následně z ní začal pálit v prostoru pro výdej zavazadel.Nakonec pistoli zahodil a lehl si na zem, napsala agentura AP s odvoláním na svědky, podle nichž muž střílel na náhodně vybrané lidi.


Senátor za Floridu Bill Nelson televizi MSNBC řekl, že u střelce byl nalezen vojenský průkaz na jméno Esteban Santiago. Motiv střelce podle Nelsona není znám.


Podle svědectví přítomných, které citovala televize MSNBC, byl střelec ve věku 20 až 30 let a měl na sobě tričko s motivem filmové ságy Hvězdné války (Star Wars). Během útoku nic nekřičel.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.1. | 08:21 fsolution
11
No a co?To přece nevadí,budeme dál brát kozomrdy pod svá křídla.To,že některý z ...
9.1. | 02:40 Jan Novák
0
Další případ, který jasně dokazuje, že problém USA nejsou zbraně jako takové. ...
9.1. | 02:40 Jan Novák
0
Náhlasit nevhodný komentář
Další případ, který jasně dokazuje, že problém USA nejsou zbraně jako takové. Jak mohli dát nebo jen nechat zbraně člověku trestanému a léčenému na psychiatrii? Tohle by se u nás nestalo. U nás by to ohlídaly i samotné informační systémy; záznam v rejstříku = žádný zbroják.
7.1. | 11:38 Roman Skala
3
Náhlasit nevhodný komentář
Loni jsem se vyssral na letišti v Los Angeles, teď je Roman Skala Airport.
7.1. | 11:05 blacknord blacknord
7
Náhlasit nevhodný komentář
A zase černý.je opravdu nejvyšší čas začít s nimi dělat pořádky a postavit je do latě.
7.1. | 10:32 josefvyskoc
5
Náhlasit nevhodný komentář
to je v pohode...pandemii slunickarstvi to stejne nezastavi...bila rasa dospela do bodu, kdy se z nejakeho (mozna i evolucniho) duvodu defetisticky rozhodla spachat pomalou sebevrazdu a necha se precislit a zcela ovladnout tmavym etnikem a jeste zatleska...
7.1. | 10:25 roko-lanek
6
Náhlasit nevhodný komentář
To se střilelo na letišti Jaromira Jagra?Na letišti ožraly a netahla Vaclava Havla by se to nestalo.
7.1. | 08:21 fsolution
11
Náhlasit nevhodný komentář
No a co?To přece nevadí,budeme dál brát kozomrdy pod svá křídla.To,že některý z nich někoho sem tam zabije nevadí.To je v pohodě,že ty krávo Merkelová !!!!!!