Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.1. 2018 21:14
Panika na ostrovech

"Na Havaj letí raketa, ukryjte se!" varovaly úřady. Planý poplach

Zdroj: TV Nova

Havajské úřady omylem rozeslaly občanům varovnou zprávu, že na ostrovy letí balistická střela. Na ostrovech okamžitě vypukla panika, úřady výstrahu dementovaly až po dvaceti minutách.

"Havaj je pod přímou hrozbou zásahu balistickou střelou. Okamžitě vyhledejte úkryt. Toto není cvičení," stálo ve zprávě, kterou havajské úřady rozeslaly formou SMS zprávy na mobily přihlášené ve varovném systému.

 

Stalo se tak krátce po osmé hodině ráno místního času. Zpráva vyvolala paniku napříč americkými ostrovy. Lidé ve strachu volali na tísňovou linku, kde jim operátoři sdělili, že naopak šlo o cvičení civilní obrany a "někdo zmáčkl špatný knoflík".

 

Varování: Na Havaj letí střela
Zdroj: Twitter Zprava, kterou dostali lidé na mobil

 

O dvacet minut později obdrželi obyvatelé i turisté opravnou zprávu. "Státní varování o raketové hrozbě byl OMYL. Státu Havaj ŽÁDNÉ nebezpečí nehrozí," informovaly úřady. Píše o tom i portál BBC.

 

 

V prosinci Havaj uvedla znovu do provozu sirény, které se nepoužívaly od studené války. Státníci se obávají sílícího jaderného programu Severní Koreje, které je Havaj nejbližším americkým státem.

epa TN.cz
Reklama