Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 4. 2018
foto+video oceněná stavba

Na hřbitov v Dolních Břežanech je radost pohledět z výšky! VIDEO

Zdroj: TN.cz

Dolní Břežany nedaleko Prahy se mohou pyšnit hned několika unikáty. Kromě blízkého keltského hradiště či moderního laserového centra je to od roku 2016 bezesporu i místní hřbitov.

Takový hřbitov nikde jinde u nás nejspíš nenajdete. Jedná se o nový hřbitov kruhového tvaru, který byl v obci kousek od hlavního města dokončen v květnu roku 2016. Má tvořit přirozenou součást tamní komponované krajiny. A jeho neobvyklý tvar vynikne nejvíce při pohledu z výšky.

 

16

GALERIE: Hřbitov Dolní Břežany

Zdroj: TN.cz

Hřbitov Dolní Břežany - 4

Hodnocení:

 

Autorem hřbitova je známý zahradní architekt Zdenek Sendler. Kromě samotného hřbitova je součástí projektu i přilehlý park s veřejnou zelení. Začátkem června 2017 byla u hřbitova dokončena i malá rozptylová loučka, pochopitelně od stejného architekta.

 

 

Samotný hřbitov je situován kolem středu kříže tvořeného dvouřadou lipovou alejí. S ohledem na místní historii nese multikulturní symboliku a snoubí se tu keltské i křesťanské motivy. A že se jedná o nevšední stavbu, dokládá i Národní cenu za architekturu, tzv. Grand prix architektů, kterou hřbitov v loňském roce získal. Projekt skončil na 1. místě v kategorii Krajinná architektura.

TN.cz
Reklama