Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 3. 2018
Recenze areálu

Na Lipně se vyřádí všechny generace! Lyžaře potěší i funpark

Zdroj: Snow.cz/TN.cz

Ski areál Lipno můžeme bez nadsázky prohlásit za jedničku rodinných středisek v České republice. Není to jen zásluhou množství sjezdovek vhodných pro děti a začátečníky, ale i kvalitním zázemím

Lipno je sice známé pro svou "nakloněnost" dětem a začátečníkům, neznamená to ale, že zkušenější lyžař si tu vůbec nezajezdí. Větší část areálu se rozprostírá na odvrácené straně Kramolína a tratě se tu převážně červenají. Jde ale přesně o takové červené, které dětem nebo mírně pokročilým nedělají problémy, zároveň jsou ale jejich sklony pěkně jezdivé i po hranách.

 

Skiareál Lipno - 3
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Vedlejší sjezdovka Pánská je už značená červeně, nicméně v případě Lipna jde vždy o nějaký ten prudší padáček, který se posléze uklidní do modrého prostranství, takže osobně podávám nejsportovnější výkon hlavně v horních částech tratí. Je také příjemné, že nabitá rychlost na padácích vám vydrží až k nástupům lanovek.

 

Skiareál Lipno - 4
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Příjemnou červenou pistou je dále sjezdovka Promenádní - její horní padák řadím k těm nejsportovnějším úsekům Lipna - nabraná rychlost se dá využít k rytmickému krájení oblouků v tempu ve spodní části trati.

 

Skiareál Lipno - 5
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Trio barev doplňuje i černá barva, která na Lipně náleží sjezdovce Střecha. Také na tuto trať stromy jen tak nepustí sluneční paprsky, takže povrch dlouho drží. Konstantně prudký sklon na padáčku je docela přehledný, jen bych uvítala klidně ještě nějaký ten metr do šířky.

 

Skiareál Lipno - 6
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Sjezdovky na Lipně nejsou obecně nijak výrazně členité, tudíž na všech máte dostatečný přehled a i na této černé se dá zahlédnout malý prďola svištící obloučky v pluhu.

 

Skiareál Lipno - 7
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Lyžujících dětí je tu opravdu spousta – ať už ve skupinkách s instruktorem, s rodiči nebo dokonce drandíce na "vlastní pěst", zejména v zábavné Fun Line mezi sjezdovkami Vyhlídka a Promenádní. Mírné zatáčky a lehké terénní vlny jsou tu sjízdné pro široké spektrum dětí od začátečníků, kteří na vlnách získávají cit, po malé závodníky, kteří si to tu rozdávají mezi sebou.

 

Skiareál Lipno - 8
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Další vytíženou atrakcí je na Lipně paralelní slalom, z nichž je jedna trať měřená. Se soupeřem máte ovšem totožný start, takže síly můžete porovnávat i napřímo. Trať mě mile překvapila svou plynulostí, tedy nebylo potřeba vynakládat extra úsilí, na vměstnání se do bran, tedy značka ideál pro děti. O úroveň výše, než uvedené atrakce, je na Lipně snowpark, který zahrnuje několik bedýnek a 6 různě velkých skoků rozmístěných na třech velkých vlnách – skoky jsou stále koncipované jako jednoduché, jistá zkušenost se tu ovšem už hodí. Na skocích se tu mohou realizovat i náročnější lyžaři.

 

Skiareál Lipno - 9
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Na Lipně jsme samozřejmě nevynechali ani sjezdovky Školní a Jezerní směrem k přehradě, které mají velmi dobré parametry pro první lyžařské oblouky. Sjezdovky jsou velmi mírné a opravdu dostatečně široké a přehledné, takže jde o jedny z nejbezpečnějších sjezdovek pro učení dětí u nás.

 

Skiareál Lipno - 10
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Že je Lipno rodinná jednička, dokazuje i dětským parkem Foxpark, který najdete v hlavním zázemí areálu kousek od parkoviště. V parku děti využívají tři pojízdné pásy, slalom v kuželech nebo podjížděcí branku. Čím se ale lipenská lyžařská škola liší od většiny jiných škol, jsou tematické výuky. Jde například o pirátský den, kdy se děti stanou piráty a hledají ztracený poklad, dále auto den, při kterém instruktoři učí při lyžování i základy silničního provozu. Dobrým počinem v oblasti rodinného lyžování je také rodinná výuka, kdy si lyžování užijete v kruhu svých blízkých a zároveň jste u prvních krůčků vaši lyžující ratolesti.

 

Skiareál Lipno - 11
Zdroj: Snow.cz/TN.czBufetů a restaurací je na výběr hned několik. Do samoobslužné restaurace Lanovka zajděte třeba na dukátové buchtičky, do bufetu U Yettiho zase na svíčkovou. Další bufety se nacházejí na vrcholu Kramolína a posedět u kousku dlabance můžete i v aprés-ski stanech.

 

Skiareál Lipno - 12
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Na restauracích se mi líbí detaily, jako jsou třeba jídelní židličky pro děti, nebo v bufetu U Yettiho je to možnost dobíjení telefonu, kdy do malé skříňky zapojíte do příslušného konektoru svůj telefon, skříňku si na klíč zamknete a můžete se věnovat v klidu polednímu hodování.

 

Skiareál Lipno - 13
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Součástí zázemí je dále také půjčovna a servis lyží přímo v rámci prodejny Intersport. V obchodě koupíte vše k lyžování potřebné, takže nějaké to zapomenutí lyžařských brýlí se tu dá za poměrně rozumnou cenu vyřešit. Tupé hrany si můžete nechat vyřešit v servisu za 270 Kč.

 

Skiareál Lipno - 1
Zdroj: Snow.cz/TN.cz

 

Doprovodné programy Lipna jsou dalším "gró" areálu a vy si tak po lyžování můžete zajít do aquaparku, hopsária nebo přímo z lyží na Stezku korunami stromů. Výhodou je možnost přezutí do zapůjčených bot na vrcholu Kramolína, takže si na Stezku prakticky můžete odskočit kdykoli během lyžování. Stezka se dřevěným mostem klikatí doslova mezi korunami stromů a je průběžně zpestřovaná didaktickými zastávkami. Odměnou je výhled z výšky 40 m přímo na největší přehradu Česka, za kterou dospělý zaplatí 210 Kč, děti 180 Kč.

 

Lipno v kostce:

Vzdálenost z Prahy: 2 h 39 min
Celodenní skipasy:
  dospělý (19-65 let): 750 Kč
  junior (16-18 let), studenti do 26 let: 610 Kč
  dítě (6-15 let): 500 Kč
  senior (60+): 500 Kč
Provozní doba střediska: 8:30 – 16:00
Webové stránky střediska www.lipno.info
Parkování: zdarma na velkokapacitním parkovišti u nástupu na lanovku
 

vbo TN.cz
Reklama