Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.2. 2015 21:22
letecká nehoda

Vrtulník havaroval u Litoměřic, asi technické potíže! Pilot zemřel

Zdroj: TV Nova

V Bohušovicích nad Ohří nedaleko Litoměřic v dopoledních hodinách havaroval malý dvoumístný vrtulník. Jeho pilot při pádu zahynul. Podle inspektorů, kteří nehodu vyšetřují, mohla pád způsobit technická závada. Podle očitých svědků se těsně před nehodou pohyboval vrtulník u země a prý vydával podivné zvuky.

Z vrtulníku po pádu zbylo jen ohořelé torzo. 45letého pilota už nešlo zachránit. Jeho stroj prý začal mít potíže už desítky, možná i stovky metrů před místem dopadu. "Jsme viděli, že jakoby někam směruje, tak jsme mysleli, že bude přistávat. No a za 10 minut tady byli policajti," říká svědkyně.

 

Vyšetřovatelé prohledávali místo, které je od nehody vzdálené přibližně 200 metrů, hledají tady součásti, které z vrtulníku měly odpadávat ještě za letu. "Asi došlo buď ke kontaktu listu nosného rotoru s ocasním nosníkem a došlo k destrukci toho vrtulníku a nebo samozřejmě mohlo něco upadnout," říká vedoucí oddělení zjišťování příčin leteckých nehod Josef Bajdák.

 

 

Technické závadě nasvědčuje i to, že mělo jít o velmi zkušeného pilota, který před časem sloužil v armádě. Patrně šlo o jeho vlastní vrtulník, který si před rokem nechal dovézt z Ameriky. Prodává se jako stavebnice, po sestavení pak musí nalétat desítky testovacích hodin.  "Vrtulník odletěl z letiště Roudnice k letu, který mohl být kontrolní nebo nějaký cvičný. Byl tady pod značkami UCL, jako experimentál, takže měl jistá omezení co se týče prostoru létání a dalších činností," vysvětluje Bajdák.

 

Nehodu teď vyšetřuje řada specialistů. Než padne definitivní verdikt, co ji způsobilo, může to trvat až půl roku.

 

Podívejte se, jak to vypadalo na místě nehody vrtulníku: 

TN.cz
Reklama