Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 4. 2017
jak na dluhy

Na oddlužení možná dosáhne více lidí. Sedm let budou žít v bídě

Zdroj: TV Nova

Šanci na oddlužení by mohlo nově získat daleko více lidí než dosud. Počítá s tím novela insolvenčního zákona. Ta chce zmírnit podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu. Teď je totiž dokáže splnit jen malá část předlužených lidí. Opozice ale nechce přijetí novely připustit a tak není vůbec jisté, jestli se stihne ve sněmovně do voleb vůbec projednat.

Pětadvacet tisíc lidí v Česku ročně vyhlásí osobní bankrot. Dostanou tak možnost uniknout z dluhové pasti, ze které se nejsou schopni dostat vlastními silami. A zhruba patnáct až dvacet tisíc lidí každý rok úspěšně oddlužení dokončí.

 

Šanci na oddlužení ale dostanou jen ti, kteří jsou schopni za pět let splatit alespoň 30 procent svých dluhů. Ostatní dlužníci tuto možnost nemají. "Lidí, kteří jsou v dluhové pasti a nedosáhnou na oddlužení, je dnes asi půl milionu," odhadl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

 

 

Podle novely by mohli i tohle lidé dostat šanci. Pokud by udělali vše proto, aby své závazky splnili, sedm let žili jen z minima, pak by se po této době jejich dluhy škrtly bez ohledu na to, kolik peněz se jim podařilo splatit.

 

Pro opozici, jak pravicovou tak levicovou , je právě tohle naprosto nepřijatelné. "Novelu hodnotím jako morální hazard, který připouští neplacení dluhů. Ta novela útočí na práva věřitelů," rozčiluje se Martin Plíšek z TOP 09. "Věřitelé, kteří jim ty peníze teď půjčují, o ně díky zákonu přijdou," přidal se Pavel Blažek z ODS.

 

 

Podle zastánců zákona by ale věřitelé takhle měli jistotu, že dostanou zpět alespoň maximum možného. "Pokud se dlužník neúčastní toho oddlužení a nesplácí, tak věřitel ty své peníze nedostane," připomněla poslankyně Markéta Wernerová (ČSSD).

 

Dlužníci prý navíc budou pod přísným dohledem insolvenčního správce, který bude soudu posílat pravidelné hodnocení. Pokud dlužník v insolvenci své povinnosti plnit nebude, bude ho soud moci z celého procesu zase vyloučit. V tuto chvíli však není jisté, jestli současná Sněmovna stihne novelu do voleb projednat.
 

 

 

 

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

30.4. | 23:56 allanaldik
6
kdyz vemu rozdeleni dluhu tak by nevic meli tratit zlodeji exekutorsky. ...
1.5. | 00:30 pichav
-2
☝ ZE ZIJI V BIDE TADY HLASI SKORO VSICHNI A DALEKO DELE NEZ 7LET !!! PRITOM MA ...
2.5. | 08:22 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Praxe je takova, ze si nechaji vyplacet pouze zakladni mzdu pro vlka a zbytek bokem pro kozu.
1.5. | 09:23 remark
2
Náhlasit nevhodný komentář
A to se nelíbí exezlodejum! Padnou na hubu a ať poznají jak je to na druhé straně. Nejenom hrabosit na lidech co už nemaji vůbec nic.
1.5. | 00:30 pichav
-2
Náhlasit nevhodný komentář
☝ ZE ZIJI V BIDE TADY HLASI SKORO VSICHNI A DALEKO DELE NEZ 7LET !!! PRITOM MA VETSINA NA BUCTECH !! NEBO TAJNE V BULIKACH !!!! NASYSLENY MILIONY !!! TIMTO BUCENIM OVCE ZABIJI DVE AZ TRI MOUCHY VE VLNE !!! ZA 1 SOUSED NEBUDE ZAVIDET !!! ZA 2 EXE EXNOU PRD !!!! ZA 3 TREBA STAT PRIDA NEJAKE DAVKY !! ☝
1.5. | 00:00 stupurak10
4
Náhlasit nevhodný komentář
Díky HAVLOVI ŽIJEME V BÍDĚ UŽ TEĎ
30.4. | 23:58 jansuk
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Bohužel více lidí bude nuceno se zadlužit
30.4. | 23:56 allanaldik
5
Náhlasit nevhodný komentář
snadny zlodejsky vydelek ktery si vedome odhlasovali ze budou dal okradat stada ovci jak veritele tak dluzniky, jak se jednou dostanete do exekutorskeho soukoli vetsinou neni uniku, uroky, uroky a zas jen uroky a z toho kolotoce se velmi spatne vystupuje, kdyz neni proti zlodejum zadna pomoc.
30.4. | 23:56 allanaldik
6
Náhlasit nevhodný komentář
kdyz vemu rozdeleni dluhu tak by nevic meli tratit zlodeji exekutorsky. Rozdeleni dluhu v %.Veritel- 10% soudy 10% zlodejsky exekutor 80%, je tohle spravedlive rozdeleni??? NE. jasne ze opozice rve, vzdyt oni si drive pro sebe prave tento zlodejsky zakon udelali a ted jim nekdo chce vzit bez namahy-
30.4. | 23:25 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Zákon je naprosto v pořádku i půjčovatel si musí zjistit komu půjčuje a kdo skončí, jako bezdomovec na ulici už nevrátí VŮBEC NIC!!