Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.11. 2017 20:48
Zodpovědná práce

Na okruhu trénovali řidiči sanitek! Zkoušeli jízdu na sněhu a náledí

Zdroj: TV Nova

Asi 50 řidičů sanitek z celého Libereckého kraje si mohlo vyzkoušet své schopnosti na sněhu a náledí na okruhu v Sosnové v okrese Česká Lípa. A přestože se jedná o skutečné profesionály, přiznali, že je instruktoři dost zaskočili.

Většina záchranářských řidičů byla překvapena, co auta dokážou dělat i při poměrně malých rychlostech. Stačí pouhých 30 km v hodině a vaše auto si může začít dělat, co chce.

 

I když jde o profesionály, kteří s autem denně musí jezdit rychle a řešit nečekané situace, bylo vidět, že stoprocentně připravený řidič neexistuje. "Bylo to trošku děsivý, ale člověk ví, že se nemůže nic stát," popsal výcvik jeden z řidičů sanitky. "Jak si to zkoušíte několikrát za sebou, tak to člověk dostane do rukou, do nohou a je si jistější," dodal další.

 

"Je to věc, která se musí trénovat. Není to o tom, že se tady jednou smeknu a budu to umět. Ale naučili jsme se pouštět brzdu před překážkou. Sledovat to, kam opravdu chceme jet, nekoukat nikam jinam a hlavně, když se auto smekne, používat spojkový pedál," vyjmenoval hlavní inspektor Mirek Klásek.

 

"Především vozí vzadu pacienta i lékaře a nemůžou ohrozit další účastníky provozu. A proto jsme rádi, že si to můžou takhle vyzkoušet. Je to poprvé," doplnil ředitel krajské záchranné služby Michael Georgiev.

 

 

Řadu profesionálů překvapilo i to, kolik druhů smyku mohou na silnici dostat. Nedotáčivý, přetáčivý, neutrální a také kyvadlový, který patří ve zvládnutí k těm nejtěžším. Přestože musejí často jezdit na hranici možností, patří řidiči sanitek k těm, kteří na silnicích bourají zřídka.

 

"Stává se to, jsou to spíše jednotky až desítky případů. Nejvíce v poslední době se jim nevyhýbají střety s lesní zvěří a pak případy, kdy nedostanou přednost nebo je neslyší ostatní řidiči," upřesnil vedoucí krajského dopravního inspektorátu Martin Markl.

Ivan Berka/epa TN.cz
Reklama