Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 2. 2018
Ruský hacker

Na Pelikána tlačí Hrad: Žádali mě, abych vydal Nikulina do Ruska!

Robert Pelikán
Zdroj: Mediafax
Na Pelikána prý tlačí Hrad kvůli vydání Nikulina do Ruska

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán přiznal, že na něj Hrad tlačil, aby odmítl nároky USA a vydal ruského hackera Jevgenije Nikulina do Moskvy. Kromě samotného prezidenta se za to měl přimlouvat i kancléř Vratislav Mynář. Informoval o tom portál Respekt

Ruský zatykač byl na Jevgenije Nikulina vydán v roce 2009 kvůli internetové krádeži. Američané ho zase viní z útoků na sociální sítě a úložiště Dropbox. Nikulin už několikrát žádal o vydání do Ruska, vždy ale bylo zamítnuto.

 

Teď ministr spravedlnosti potvrdil domněnku některých médií, že je na něj v kauze vyvíjen tlak. "Je pravda, že letos proběhly dvě schůzky, kdy mě prezident žádal, abych nevydal ruského občana do USA, ale do Ruska," uvedl Pelikán pro portál Respekt.cz.

 

Potvrdil tak, že se za Nikulina přimlouval sám prezident Miloš Zeman. Kvůli stejnému případu ho navštívil také prezidentův kancléř Vratislav Mynář. "Sice vám do toho nic není, ale předal jsem panu ministrovi dopis od matky zadrženého Nikulina," sdělil portálu Mynář.

 

 

Pelikán údajného hackera vydat odmítl. Podle informací Respektu už o tlaku z Hradu ví i premiér v demisi Andrej Babiš. Ministr ho měl o všem informovat při schůzce tento týden. Premér údajně preferuje vydání Nikulina do USA.

 

Třicetiletého Nikulina zadržela česká policie v Praze v říjnu 2016. O vydání se přetahuje Rusko se Spojenými státy, podle nichž zná i operace ruské kybernetické války proti Západu. Ústavní soud teď rozhoduje o jeho druhé žádosti o vydání do Ruska.

epa TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama