Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 9. 2016
skandál

Na pohřbu Čáslavské byl kdekdo, dobrou kamarádku ale nepozvali

Věra Černá
Zdroj: Profimedia
Bývalá gymnastka Věra Černá

Česko se v pondělí naposledy rozloučilo s legendární gymnastkou Věrou Čáslavskou. Vzpomínkové akce se zúčastnila celá řada osobností sportovní i politické scény. Někteří z nejbližších ale pozváni nebyli.

Na jevišti Národního divadla na držitelku sedmi zlatých a čtyř stříbrných medailí z Olympijských her vzpomínali současní i bývalí sportovci a další osobnosti, se kterými si Věra Čáslavská byla blízká. Rozloučení společně připravily Český Olympijský výbor, Ministerstvo školství a Úřad vlády.

 

Jak se ale později ukázalo, na některé dávné přátele si nikdo nevzpomněl. Podobně jako na zatím poslední mistryni světa v gymnastice Věru Černou. "Usedavě plakala, že si na ni nikdo z těch, od koho by to asi právem očekávala, vůbec nevzpomněl, natož aby ji pozval na rozloučení s její dávnou přítelkyní a sportovním vzorem, Věrou Čáslavskou," napsal do redakce TN.cz přítel Černé Josef Čáp.

 

 

"Ke svému smutku a žalu měla minimálně 3 důvody – předně samotnou skutečnost, že zemřel jí blízký člověk. Za druhé, že byli pozváni mnozí sportovci, kteří ani neměli k paní Čáslavské žádné osobní pouto a podle mne konečně i proto, že už jí stěží někdo bude moci splnit příslib, že se paní Čáslavská přimluví za přijetí druhé Věry do Olympijského výboru či svazu. Moc o to stála už proto, že nemohla kvůli zranění prokázat své kvality na olympiádě v Moskvě, když rok předtím porazila už tehdy legendární rumunskou soupeřku," vysvětlil Čáp.

 

Věra Černá v roce 1979 vyhrála zlatou medaili na mistrovství světa v gymnastice. Tehdy jí bylo šestnáct let a ovládla soutěž na kladině. Jenže o rok později přišel vážný úraz. Při tréninku si zlomila obratel a praskly jí dvě plotýnky. Pro nadějnou gymnastku to znamenalo konec kariéry. To vše se stalo pouhý týden před odletem na olympiádu v Moskvě.

 

Věra Černá
Zdroj: Profimedia Věra Černá s rodinou

 

Hrozilo, že skončí na vozíku, jen díky odhodlání a pravidelnému cvičení se dala dohromady. Jenže o pár let později přišla další rána, v roce 2003 jí lékaři operovali nádor na mozku. Byl velký jako pěst a Černá byla po operaci v komatu a na několik týdnů zcela ochrnula. Levá strana těla se dodnes nevzpamatovala, pohybuje se ve velkých bolestech pouze o berlích.

 

 

Jenže ani tímto smutný osud kdysi úspěšné gymnastky, která má ve sbírce více než šest desítek medailí, neskončil. Před několika lety ji i přes vážné zdravotní problémy a postižení úřady prohlásily za zcela zdravou a sebraly jí veškeré příspěvky. Až následná medializace vedla k přezkoumání jejího zdravotního stavu a úřady nakonec uznaly, že udělaly chybu a přiznaly jí alespoň nejnižší stupeň postižení.

 

"Je mi převelice smutno ze všech těch zbytečných oslavných tirád a především z toho, jaká faleš čpí z mnohého dění okolo úmrtí a pohřbu. Věře Černé, které ještě lze pomoci a trochu jí ulehčit velice bědný život, mít s ní trochu soucit, to asi zase přijde, až kdysi tak slavná a cílevědomá sportovkyně jednou i ona odejde. Zas bude příležitost k oslavným projevům," zakončil Čáp.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SMUTNÉ ZJIŠTĚNÍ: Jennifer Aniston nechce popel své zesnulé matky. Stále jí neodpustila?

SMUTNÁ NOVINA: Zemřela transgender herečka z kultovního snímku Pulp Fiction!

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.9. | 14:24 zlataaaaa
21
Ještě jsem v životě nedostala pozvánku na pohřeb a když vím, že zemřel kdo je ...
13.9. | 16:30 Vecny Remcal
-6
Hlavně, že na rozloučení s PANÍ Čáslavskou nebyl ten anální alpinista SOUDRUH ...
13.9. | 23:48 oran21
3
Náhlasit nevhodný komentář
Svět je divný - oslavuje se tady člověk, který vychoval vraha. Nic není tak důležité jako život, žádné medaile, nic. Ona vychová vraha a neleze kanaláma a cpe se na veřejnost.
13.9. | 19:33 implacable
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tož vychovat otcovraha to je hrůza,její manžel byl také sportovec.A zde je ticho.Havel ho osvobodil.Myslým tím toho vraha,jejího syna.
13.9. | 17:30 tonny44
2
Náhlasit nevhodný komentář
To je škandál, pane wachmajster! V nouzi dá ti radu každý přítel, ale málokterý dá ti mouky pytel.
13.9. | 16:30 Vecny Remcal
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně, že na rozloučení s PANÍ Čáslavskou nebyl ten anální alpinista SOUDRUH senátor Jan Veleba.
13.9. | 15:02 satanastatavas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Je videt ze zensky nemysli hlavou..Tady neslo o pohreb ale o rozluckove, smutecni shromazdeni..A pozvanky asi taky psala baba.. Stejne jako nadpis tohohle clanku.
13.9. | 14:32 Ludmila Sigmundova
20
Náhlasit nevhodný komentář
Copak na pohřeb se posílají pozvánky,,,???Pro boha ,kde to žijeme??
13.9. | 14:24 zlataaaaa
21
Náhlasit nevhodný komentář
Ještě jsem v životě nedostala pozvánku na pohřeb a když vím, že zemřel kdo je mi blízký, tak mu jdu na pohřeb a nečekám pozvání.
13.9. | 14:10 m j
11
Náhlasit nevhodný komentář
Este som nepocula o tom,zeby sa na pohreb niekto pozyval. Ved kto chce ten pride!!pozvanie je na svadbu.toto je od veci.
13.9. | 12:55 allanaldik
8
Náhlasit nevhodný komentář
tak se o ni mluvi ale kdyz zije a je nemocna tak se nic nedeje. zapadne v zapomeni a kdyz umre tak se o ni mluvi ale jen par dni a pak to je stejne zapadne v zapomeni jak od statu tak ministersta nebo osob cinnych telovychove.
13.9. | 12:55 allanaldik
14
Náhlasit nevhodný komentář
Stat a ministerstava se vzdy zajimaji o sve lidi az kdyz zemrou. Pak o nich mluvi jak byly dobri jak delali radost kdyz vytezili ale kdyz zestarnou tak o ne ani pes nezakopne a kdyz by jim meli pomahat tak to NE preci si neco vydelali tak at se staraj sami. Pokazdy kdyz zemre slavnejsi osoba -