Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 5. 2018
Napětí nepolevuje

Protesty v Izraeli mají 60 obětí! Na jejich pohřby přišly tisíce lidí

Zdroj: TV Nova

Tisíce Palestinců se v Pásmu Gazy účastnily pohřbů prvních ze šesti desítek obětí, jež si vyžádaly pondělní protesty na hranicích Gazy s Izraelem. Několik zemí i úřad OSN pro lidská práva dnes odsoudily Izrael za použití ostrých nábojů při potlačování těchto nepokojů

Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamás, která Pásmo Gazy ovládá 11 let, a izraelskými bezpečnostními složkami od roku 2014. O život přišlo podle palestinských zdrojů 60 Palestinců, včetně osmi nezletilých, a na 130 lidí je kritickém stavu.

 

Přes 2770 Palestinců bylo zraněno, z toho každý druhý utrpěl střelné zranění. Protestů se účastnilo na 50.000 Palestinců. V úterý protesty pokračovaly v menší míře a zemřeli při nich dva Palestinci.

 

Právě v úterý měly vyvrcholit šestitýdenní protesty, jimiž Palestinci připomínají vyhnání statisíců svých předků z území, kde 14. května 1948 vznikl stát Izrael. Dnešní den, kdy v roce 1948 po vzniku Izraele vypukla první izraelsko-arabská válka, si připomněli Palestinci demonstracemi na Západním břehu Jordánu.


Spor o Jeruzalém je chronickým problémem regionu. O co vlastně jde, se dozvíte v reportáži ZDE:

 

Na pondělní dění v Gaze nejostřeji reagovaly Turecko a Jihoafrická republika, které stáhly své velvyslance z Izraele. Turecko také povolalo ke konzultacím svého velvyslance v USA a vyhostilo izraelského velvyslance v Ankaře. Izrael recipročně vykázal tureckého generálního konzula z Jeruzaléma. Prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Izrael ze "státního terorismu" a "genocidy." V Turecku byl vyhlášen třídenní státní smutek za zabité Palestince.

 

 

Použití ostrých nábojů při střelbě znovu odsoudil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, který vyzval k nezávislému vyšetření událostí. Podle mluvčího úřadu Ruperta Colvilla má sice Izrael právo chránit své hranice, ale střelné zbraně s ostrou municí mají být použity jen v krajních případech. Podle Colvilla nepředstavovali Palestinci u hraničního plotu v Gaze nebezpečí, které by si zasloužilo takto tvrdou reakci.

 

Nezávislé vyšetření pondělních událostí v Gaze podpořilo i Německo a Belgie. Německý vládní mluvčí Steffen Seibert uvedl, že Izrael má právo a povinnost chránit své občany a hranice, ale při zachování zásady přiměřenosti. Vyšetření událostí požaduje i náměstek britského ministra zahraničí Alistair Burt, podle něhož je ale nutné podívat se i na roli hnutí Hamás.

 

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian řekl, že je situace na Blízkém východě výbušná a blíží se válce. Belgie předvolala izraelskou velvyslankyni v Bruselu za to, že oběti pondělního násilí označila všechny za teroristy.

 

 

Vysoký počet Palestinců zraněných při pondělních protestech v Gaze je obrovskou zátěží pro nemocnice v Pásmu Gazy, které se kvůli více než desetileté blokádě ze strany Izraele a Egypta potýkají s nedostatkem léků a vybavení i s výpadky proudu. Situace v místních nemocnicích je podobná jako za války, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Turecko nabídlo, že část zraněných převezme.

 

Nezávislé vyšetření pondělního násilí na hranicích Gazy požadoval návrh prohlášení Rady bezpečnosti OSN, jehož přijetí ale v noci na dnešek zablokovaly Spojené státy. Rada bezpečnosti OSN se dnes na žádost Kuvajtu mimořádně sešla kvůli situaci, která nastala po přesunutí ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová na schůzce ocenila Izrael za "zdrženlivost" a odpovědnost za mrtvé připsala palestinskému Hamásu.

tn.cz / ČTK
Reklama