Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 12. 2017
Smrtelné střety

Na přejezdech letos zemřelo už 34 lidí. Často tam, kde chybí závory!

Zdroj: TV Nova

159 nehod a 34 mrtvých. Taková je zatím bilance letošních srážek aut a vlaků na železničních přejezdech. Často je příčinou i to, že přejezdy nejsou zabezpečeny světelnou signalizací a závorami, ale jen výstražnými kříži.

Vlak versus auto. Je jasné, kdo tuhle srážku vyhraje. A také to, kdo za ni zaplatí cenu často nejvyšší. Řada takových nehod se stává na přejezdech, kde chybí světla i závory.

 

Označuje je jen kříž. Třeba jako ten v Kladně-Vrapicích, kde se vlak a auto srazily v polovině prosince. Řidič měl v tomto případě na rozdíl od jiných štěstí - přežil.

 

V Česku je 7961 přejezdů, pouze s křížem jich je více než 3700 - tedy téměř polovina. Číslo se ale postupně snižuje, jak přibývají závory a výstražná světla.

 

Jeden z přejezdů nově zabezpečených světelnou signalizací a závorami je i na silnici mezi středočeskými Jinočany a Rudnou. Ještě v létě 2011 tady ale byly jen výstražné kříže.

 

Značky upozorňující na blížící se přejezd byly navíc tak zarostlé křovím, že nebyly z auta prakticky vidět. Život to stálo 46letého muže a jeho dvanáctiletou dceru.


 

Na nechráněný železniční přejezd vjelo auto plnou rychlostí. Za tuto tragickou nehodu skončil před soudem silničář, který měl udržovat značení kolem silnice. V drtivé většině případů je ale vina na straně řidiče.

 

Takových tragédií by mělo ubývat, vše je ale o penězích. Vylepšení jednoho přejedu s křížem totiž není vůbec levná záležitost, může stát třeba i 15 milionů korun.

 

Správa železniční dopravní cesty prý investovala za poslední dva roky do zvýšení bezpečnosti na přejezdech přes dvě a půl miliardy korun. A další investice se chystají v nadcházejícím roce.

pez, Ondřej Špalek TN.cz
Reklama