Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.3. 2016 20:59
zimní nadílka

Na sníh nadává skoro každý, lyžaři a vlekaři se ale radují!

Zdroj: TV Nova

Asi jen málokdo se radoval z nečekané sněhové nadílky v závěru zimy. Na většinu lidí dolehly spíše problémy - komplikace na silnicích, nefungující elektřina, stojící vlaky. Kdo má ze sněhu radost, jsou naopak vlekaři, majitelé zimních středisek a pochopitelně lyžaři.

Konečně. Tohle slovo si ráno mohli říct lyžaři, kteří zavítali do moravských hor. Slibované sněžení totiž přineslo několikacentimetrovou bílou peřinu. Zima je letos plná extrémů a teploty létají jako na houpačce.

 

 

Minulý týden v Beskydech rtuť teploměru šplhala k deseti stupňům, dnes bylo kolem nuly a má napadnout až třicet centimetrů sněhu. "Dneska pomohlo to sněžení. Uvidíme, jak to bude do konce týdne," dohaduje se vlekař Karel Ďulík. "My jsme třeba za posledních čtrnáct dní zrušili večerní lyžování, protože opravdu nejsme schopni ten rozbředlý sníh dvakrát za den upravit," doplnil ho provozovatel lyžařského areálu Marek Cimala.

 

Je skoro zázrak, že i přes takové rozmary počasí je v provozu většina areálů. Lyžování má ale hodně daleko k ideálu. Sjezdovky jsou zledovatělé a plné hrud sněhu. Přesto by současné sněžení mohlo aspoň na čas vylepšit mizernou zimní sezónu.

 

 

Chumelenice se ale vyhnula třeba Orlickým horám. A protože je sněhu na sjezdovkách méně než jiné roky, musejí se tamní vlekaři spolehnout na techniku. "Většinou se končí začátkem února a koncem ledna zasněžovat. Letos budeme zasněžovat asi i tento týden, ať si pojistíme Velikonoce," doufá Petr Prouza, provozovatel lyžařského areálu. Zatím se ale nedá říct, jestli vlekařům a majitelům zimních areálů plány zase nezhatí další prudká změna počasí.

 

Problémy u sousedů


Přívaly sněhu působily komplikace i v Německu. Tamní policie řešila stovky nehod, které měla na svědomí kluzká vozovka. Nejdramatičtější situaci museli řešit policisté na jihu a východě Německa, kde napadlo během chvilky okolo deseti centimetrů sněhu.

 

 

Na dálnici A17 v Sasku nedaleko hranic s Českem uvízla v závějích nákladní auta a dálnici načas zablokovala. Problémy hlásí i spolková země Durynsko, kde museli policisté řešit okolo 250 nehod. Nejméně 20 lidí se zranilo.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Na lyže není nikdy pozdě aneb jak na to v dospělosti
Namožené tělo z lyžování? RADY, jak na nápravu
Závodní sportování je pěkná dřina

tn.cz / gar
Reklama