Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 10. 2017
Bezhlavé torzo

Na těle novinářky bylo 15 bodných ran! Majitel ponorky vinu popírá

Dánský vynálezce Peter Madsen
Zdroj: Profimedia

Odborníci našli 15 bodných ran na těle švédské novinářky Kim Wallové, která zemřela za záhadných okolností v srpnu. Ze zabití ženy je podezřelý dánský majitel amatérsky postavené ponorky Peter Madsen. Ten se ale brání, že žena zemřela nešťastnou náhodou.

Z nových důkazů vyplynulo, že oběť byla po smrti nejen rozřezána, ale i pobodána. V ponorce se našlo i dámské spodní prádlo – zřejmě reportérčiny punčochy a kalhotky. Detaily ze smrti Kim Wallové řekl v úterý u soudu v Kodani žalobce Jakob Buch-Jepsen.

 

Policie už dříve Madsena obvinila z vraždy třicetileté reportérky. Soud jej ale zatím drží ve vazbě jen pro podezření z neúmyslného zabití a zohavení mrtvoly.

 

 

Novinářka byla naposledy spatřena 10. srpna, kdy nastoupila do Madsenovy ponorky, o které psala reportáž. Amatérský konstruktér nejprve tvrdil, že Wallová sice na jeho plavidle byla, ale vystoupila z něj. Ponorka později ztroskotala, Madsen se zachránil a Wallová byla od té doby nezvěstná.

 

 

Její trup se našel 21. srpna na pobřeží Kodaně. Policii se podařilo identifikovat bezhlavé tělo podle DNA, na to Madsen přiznal, že Wallová zemřela na palubě, ale že to byla nehoda. Žalobce Buch-Jensen se při výslechu ptal, jak se dostalo její oblečení do strojovny ponorky, Madsen řekl, že ji vysvlékl před tím, než ji hodil do vody.

 


„Byl jsem v šoku a přišlo mi to jako nejlepší řešení. Nechtěl jsem, aby mrtvola zůstala v mojí ponorce, svázal jsem jí nohy, vytáhl ven a vyhodil. Pak jsem se rozhodl, že bude poetické, když můj život skončí na Nautilu, nemohl jsem dál žít,“ vypověděl.

 


Jeho zločin mohl mít i sexuální podtext, před soudem vyšlo najevo, že si obžalovaný libuje v sadomasochistickém drsném sexu, kterému se měl oddávat na palubě své ponorky hned s několika ženami najednou.

 

Madsenův přítel Jens Falkenberg vypověděl, že je Peter dobrý člověk. „Není to vrah. Nedokážu si představit, že by někoho zabil úmyslně, ale chápu, že se mohla stát nehoda. Ponorka je nebezpečné místo a chodí se po ní zvláštně. Mohla klidně zakopnout a zlomit si vaz,“ řekl pro dánská média.

 

Wallová studovala na pařížské Sorbonně, na Londýnské ekonomické škole (LSE) a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde získala v roce 2013 magisterský titul v oboru žurnalistiky. Psala mimo jiné pro list The New York Times, The Guardian nebo pro časopis Time.

ham TN.cz