Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Pro koho jsou elektrokola?

Publikováno 18. 6. 2017
Útok v Kolumbii

Na toaletách v obchoďáku vybuchla bomba! Tři ženy zemřely

Výbuch bomby v Bogotě
Zdroj: ČTK
Devět žen utrpělo při výbuchu zranění, záchranáři je převezli do nemocnice

Nejméně tři ženy přišly v sobotu o život při výbuchu, který způsobila bomba v nákupním středisku v bohaté čtvrti v kolumbijském hlavním městě. Dalších devět žen utrpělo zranění. Oznámily to místní úřady.

Pozadí atentátu je dosud nejasné. Bomba podle policie vybuchla na dámských toaletách na druhém podlaží okolo páté hodiny odpolední místního času (okolo 24:00 SELČ). Nákupní středisko Centro Andino s desítkami obchodů, restaurací a kin je hojně navštěvované příslušníky vyšší a střední vrstvy i cizinci.

 

Po výbuchu bylo středisko evakuováno. Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos nařídil veliteli policie, generálu Jorgemu Nietovi, aby se vyšetřování osobně ujal a odhalil pachatele. Jednou ze tří obětí je podle prezidenta 23letá Francouzka, která pracovala v chudinských čtvrtích jako dobrovolnice

 

V Kolumbii bývaly podobné teroristické útoky v důsledku konfliktu mezi státem a levicovými povstalci běžné, ale v posledních letech jich země byla spíše ušetřena, poznamenala agentura DPA a připomněla, že největší partyzánská skupina, Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), v souladu s mírovou dohodou s vládou přistoupila k odevzdávání zbraní.

 

Od útoku na civilisty se distancovali i levicoví povstalci z Vojska národního osvobození (ELN), kteří vyjednávají s vládou o míru. V únoru odpálili v Bogotě nálož, která zranila desítky policistů.

 

 

Úřady připustily, že bombovými útoky v Bogotě hrozil tzv. klan ze zálivu, což je skupina někdejších příslušníků pravičáckých polovojenských milicí, kteří se nyní věnují pašování drog.

 

Občanská válka v Kolumbii, do níž se zapojily tři desítky povstaleckých skupin a extrémně pravicových polovojenských milicí, si za více než půl století vyžádala životy více než čtvrt milionu lidí. Kromě toho je přes 60.000 osob nezvěstných a 7,1 milionu obyvatel bylo nuceno opustit domovy.

 

Kolumbijská vláda a levicoví radikálové z FARC se na ukončení bojů dohodli loni v září po čtyřletých jednáních v kubánské metropoli Havaně. Dokument ale odmítli voliči v říjnovém referendu. Nelíbilo se jim zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života. To ale zakotvila i následná listopadová dohoda, kterou už vláda voličům k lidovému hlasování nepředložila a schválil ji jen parlament.

epa tn.cz / ČTK