Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 7. 2017
Kontrola SZPI

Na trhu se objevil další falšovaný kečup! Prodávali ho v Lidlu

Nevyhovující kečup
Zdroj: SZPI
Kečup obsahoval méně rajčat, než by měl

Kontroloři odhalili další falšovaný kečup, který se prodával v českých obchodech. Kečup s příchutí kari obsahoval jen polovinu rajčat, koupit jste ho mohli v prodejnách Lidl.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z prodeje falšovaný kečup. Jde o výrobek "Kania CURRY KETCHUP Mild" s minimální trvanlivostí do 28. 4. 2018.

 

Výrobcem i prodávajícím je společnost Lidl. Kečup podle inspektorů pochází z Německa. Obsahoval o polovinu méně rajčat, než má být ve výrobku, který se může označovat jako kečup.

 

"Podíl rajčatové sušiny (tzv. refraktometrická sušina vnesená rajčaty) musí být u kečupu minimálně 7 %, analýza ale prokázala tento podíl pouze v hodnotě 3,5%," vysvětlil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

 

Nevyhovující kečup
Zdroj: SZPI Nevyhovující kečup objevili kontroloři v prodejnách Lidl

 

Lidl se tak dopustil klamání spotřebitele. "Označení výrobku totiž neumožnilo spotřebitelům získat pravdivé informace o skutečné povaze potraviny a pod názvem kečup tak mohli očekávat jiný výrobek," doplnil Kopřiva.

 

 

Společnost teď musí stáhnout kečupy z prodeje a nemine ji ani peněžitý postih. "SZPI zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení sankce," potvrdil mluvčí.

 

Z podobného důvodu nařídili inspektoři stáhnout také K - Classic Tomato Ketchup, který se prodává v síti Kaufland. Byl vyroben z méně rajčat, než uváděla etiketa. Více čtěte zde.

epa TN.cz