Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.3. 2018 18:23
Zásah u soudu

Policisté zadrželi soudce vrchního soudu. Měl vzít úplatek

Zdroj: TV Nova

Policie dnes podle informací ČTK zadržela soudce Ivana Elischera, který na pražském vrchním osudu působí od roku 2013. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu.

Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze. Policisté ani státní zástupci k případu bližší podrobnosti neuvedli.


Detektivové Elischera obvinili z přijetí úplatku, nadržování a zneužití pravomoci, řekl předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš.


Podle MFDNES si měl soudce říct o minimálně milionový úplatek za to, že čtveřici obžalovaných v odvolacím řízení sníží tresty.


"Náš útvar dnešního dne zadržel jednoho soudce Vrchního soudu v Praze. Víc informací nyní poskytovat nebudeme," sdělil ČTK mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Policisté se podle něj k případu dnes blíže nevyjádří.


Informaci o zadržení soudce ČTK potvrdily také mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová a mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. "Ano, byli jsme o téhle události informováni, ale po dohodě s příslušným státním zastupitelstvím nebudeme sdělovat žádné podrobnosti," uvedla Schejbalová.


Podle mluvčí pražského vrchního soudu Simony Heranové se zásah policie týká jedné kanceláře uvnitř soudu. "Můžeme potvrdit, že v jedné kanceláři probíhají úkony trestního řízení," sdělila. Soudce podle mluvčí nebyl zadržen v budově soudu.Podle trestního řádu může být zadržená osoba v policejní cele nejvyýše 48 hodin. Do té doby musí být podán návrh na uvalení vazby nebo musí být propuštěna.


Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Orgán, který stíhání proti soudci zahájí, o tom musí vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu.

 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes nekomentoval, zda se nějaké podobné rozhodnutí chystá. "V tuto chvíli nemám v této věci žádné sdělení," řekl dnes Ovčáček.Obviněného soudce může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění pobírá soudce polovinu svého platu.

 

V minulosti čelil trestnímu stíhání jiný soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák. Policie ho vinila z opisování odborných textů, které společně s dalšími dvěma stíhanými publikovali pod svými jmény. Sovák se však s poškozenými kolegy dohodl na mimosoudním vyrovnání a trestní stíhání za porušování autorských práv a za podvod bylo zastaveno. Soudce se hájil tím, že nešlo o úmyslné opisování, ale nešťastnou událost.

tn.cz / ČTK
Reklama