Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.3. 2017 12:35
naděje pro samoživitele

Alimenty za neplatiče může brzy hradit stát, novelu schválila vláda

Zdražování
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Vláda schválila návrh zákona o zálohovaném výživném, které by za neplatiče poskytoval stát. O přijetí normy informoval na twitteru ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Vyplacené dávky by pak úřady práce vymáhaly po neplatičích.

Podle předlohy, kterou teď dostanou k projednání poslanci, by děti z domácností s nižším příjmem měly dostávat podle svého věku maximálně 2088, 2568 či 2940 korun, tedy nejvýš 1,2násobek svého životního minima.

 

K zavedení náhradního výživného se vláda zavázala v koaliční smlouvě. Koalice ale záměr už dvakrát smetla. Vadila hlavně nízká vymahatelnost, státu se měla vrátit zhruba tři procenta vyplacené sumy.

 

 

Hnutí ANO se dřív stavělo proti zavedení "další sociální dávky". Premiér Bohuslav Sobotka zákon před nedávnem označil za jednu z deseti priorit svého kabinetu pro zbytek vládnutí.

 

K normě měly výhrady některé resorty, kraje, odbory i opoziční strany. Podle poslední verze zákona by vymahatelnost měla dosahovat asi deseti procent. Roční výdaje ministerstvo práce spočítalo na 736,8 milionu korun, zpět by dostalo asi 73,9 milionu.

mom tn.cz / ČTK

Diskuze

29.3. | 20:22 Jiří Sataba
2
Náhlasit nevhodný komentář
a co teprve až se tu začnou přemnožovat černý huby to se nedoplatíme tam sedí parta hňupů už aby dostali konečnou u voleb.
29.3. | 18:40 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
Štětkám,které podrží každému má platit výživné stát, to si snad dělají legraci, další podpora kurev na úkor slušných občanů,to je neskutečná zlodějina!Děti dělají jen to co vidí u rodičů, ať se jim říká cokoliv jiného!Parchanti rodičům válejících se na sociálních dávkách, pracovat zaručeně nebudou!
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme