Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.12. 2017 12:53
argentinské námořnictvo

Naděje vyhasla: Pátrání po zmizelé ponorce končí, zůstalo v ní 44 lidí

Zdroj: TV Nova

Argentinské námořnictvo po více než dvou týdnech definitivně ukončilo záchrannou a pátrací akci po ztracené ponorce San Juan. Šance na přežití námořníků jsou podle úřadů nulové. Příbuzní 44 členů posádky ale vyzývají argentinského prezidenta, aby přiměl armádu v pátrání pokračovat.

Vody jižního Atlantiku argentinskou chloubu ani po náročném pátrání nevydaly. Mezinárodní záchranná operace, do které se zapojila nejmodernější plavidla i letadla, oficiálně končí. Šance na přežití 44 lidí na palubě ponorky San Juan podle námořnictva vyhasla.

 

"Do operace byly zapojené národní, mezinárodní, soukromé i státní zdroje s cílem zachránit lidské životy. Byly nasazeny nejmodernější technologie i respektovaní odborníci - nepodařilo se ale najít jediný důkaz o vraku ponorky," uvedl mluvčí námořnictva Enrique Balbi.

 

Rodiny ale žádají argentinského prezidenta, aby rozhodnutí námořnictva zvrátil a usilovné pátrání, které se zúžilo na oblast o poloměru 40 kilometrů, nadále pokračovalo.

 

 

Pátrání komplikoval silný vítr a vysoké vlny, ale také fakt, že argentinské námořnictvo mlžilo v klíčových informacích.

 

"Nevíme přesně co měla ponorka za problém, nedokážeme ji lokalizovat. Existují pouze hypotézy toho, co se mohlo stát," dodali zástupci námořníků.

 

Jenomže ačkoliv námořnictvo nejdříve tvrdilo, že ponorka žádné problémy nehlásila, nakonec přiznalo, že se posádka ze San Juan naposledy ozvala pevnině s tím, že do plavidla teče voda a následně v něm začalo hořet. Kvůli tomu se chystá několik rodin nezvěstných námořníků úřady zažalovat.

mom/Karolína Tomašková TN.cz