Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2017 12:49
Dramatická záchrana

Nahrávka, ze které se tají dech! Dispečer zachránil novorozence

Zdroj: tvnoviny.sk

Novorozený chlapec ze slovenského Lučence přestal najednou dýchat. Mladá maminka ale nezpanikařila a zavolala na linku 155. Za pomoci operátora vdechla malému Sebastianovi život. Poslechněte si dramatický i dojemný telefonát na tísňovou linku.

Slovenský dispečer Marián z Banské Bystrice daroval semitýdennímu Sebastianovi nový život. Mamince Mirce dokázal správně vysvětlit, jak má postupovat, aby synkovi pomohla. Musela chlapce resuscitovat, dokud nepřijela záchranná služba.

Reklama

 

Dramatický telefonát na linku 155 zveřejnil slovenský portál tvnoviny.sk. Je na něm slyšet, jak Marián ženě radí, aby dítě položila na záda a pod hlavu mu dala plenku, aby měl hlavičku lehce zakloněnou.

 

"Pětkrát do něj dýchněte, ale jen to, co máte v ústech, ne vzduch z plic," radí dispečer. Poté matka několikrát chlapečkovi stlačí hrudník. Po několika minutách boje o život se ozve dětský pláč a oběma stranám se uleví.

 

Příběh má díky duchapřítomnosti matky i radám operátora šťastný konec. Maminka byla natolik vděčná, že napsala na Operační středisko ZZS dopis, ve kterém Mariánovi poděkovala.

 

 

"Je úžasné, že u vás pracují lidé, kteří berou svou práci vážně a zodpovědně, a že můžeme nadále žít s pocitem, že na lince vždy najdeme pomoc, když ji potřebujeme. Patří vám všem a hlavně vám, pane operátore, neskutečný dík," píše šťastná Mirka.

 

Podle mluvčího operačního střediska může být tento případ inspirací pro dispečery i pro obyvatele, kteří zrovna potřebují pomoct. "Sebastiánka zachránilo to, že jeho maminka neztratila v kritické, extrémně vypjaté situaci hlavu a dokázala pokyny poslouchat tak, aby to zvládla a chlapec začal znovu dýchat," pochválil Mirku mluvčí Boris Chmel.

 

Zároveň dodal, že záchranu nejbližších máme v rukou my sami. Není třeba se bát poskytnout první pomoc, než přijedou záchranáři, jen tehdy má pacient šanci na přežití. A především poslouchat operátora, odpovídat mu a řídit se jeho radami.

epa TN.cz
Reklama