Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.5. 2015 09:36
Nákupní zvyklosti

NÁVYKY ČECHŮ: Nakupujeme na internetu, zboží chceme do ruky

Nákup
Zdroj: Thinkstockphotos

Nákupy v e-shopech prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu či tabletu jsou stále oblíbenější. Řada zákazníků si však stále přeje vyzvednout osobně.

Tento jev je častější ve větších městech, kde velcí e-shopoví hráči mají i několik „prodejen“. Menší internetové obchody bez kamenné prodejny pak využívají služeb typu Uloženka nebo Zásilkovna.
 

Reklama

Podle průzkumu společnosti Shoptet se pro osobní odběr zboží z e-shopu rozhoduje 18 procent zákazníků. Možná vás napadne, že by udělali lépe, kdyby si zboží koupili přímo v obchodě. Jenže nákup na internetu nabízí větší výběr než kamenný obchod a člověk si v různých srovnávačích může snadno najít zboží s nejlepší cenou. O zboží zjistí potřebné údaje a nemusí čekat, až mu je prozradí prodavač nebo prodavačka.
 

Proč se lidé rozhodnou, že dají po nákupu v e-shopu přednost osobnímu odběru? Důvodů je celá řada. Patří mezi ně například přeplněné pošty nebo nutnost koordinace svého času s přepravní službou. Ani cena za dopravu není často zanedbatelná, obzvláště když si zákazník nakoupí v řádech stokorun. Určitou roli hraje i nedůvěra, že zboží dorazí v pořádku.
 

V současné době je podíl internetových obchodů, které mají i kamenný obchod nebo jinou formu osobního odběru zboží, 32 procent. Oproti minulému roku je to o 4 % více. Na jedné straně majitelé kamenných obchodů zakládají internetový obchod, aby rozšířili své pole působnosti na celou republiku. Novým trendem mezi online obchodníky je mít i offline obchod. Vychází tak vstříc svým zákazníkům, požadujícím osobní odběr.
 

Co Čechům na internetu nejvíce chybí
 

Podle nedávného průzkumu provozovatele e-shopů NetDirect postrádají lidé nejvíce sortiment potravin, který chybí pětině lidí, překvapivě více mužům než ženám. Kromě potravinářských výrobků Čechům v e-shopech chybí nábytek a bytové doplňky, stavebniny (17 % odpovědí) či léky (12 % respondentů). S šíří nabídky tuzemských internetových obchodů je bez výhrad spokojena necelá polovina obyvatel, nějakou výhradu k šíři sortimentu má 52 procent lidí. Nejnáročnější jsou v tomto směru mladí lidé do 26 let.
 

I móda má na internetu své místo
 

Za módu utratí Češi ročně přibližně 60 miliard Kč. Podíl internetového prodeje se zatím pohybuje kolem 5 procent, ale do roku 2020 by se měl zvýšit na 15 procent. O co je největší zájem? Z průzkumu, který provedl Zoot s agenturou Perfect Crowd vyplynulo, že Češi si nejvíce libují v tričkách, džínech a mikinách. Do první desítky nejoblíbenějších kusů oblečení se dostaly také tepláky, které nosí sedm procent lidí. Naopak sukně a obleky preferují jen čtyři procenta populace.
 

V průměrném českém dámském šatníku je 31 svršků, devatery kalhoty, sedm šatů, sedm kabelek, troje tenisky a čtvery boty na podpatku. Pánský šatník čítá v průměru 24 svršků, sedmery kalhoty a osm párů bot. Ačkoliv mají muži proti ženám přirozeně méně oblečení, jsou například za ponožky nebo spodní prádlo ochotni vydat víc peněz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Video: Hanka Mašlíková nakupovala s divačkou Prásku!

Jak nakupují hvězdy Ordinace? Podívejte se, co si vybraly Jirešová nebo Mottlová

TN.CZ / vac
Reklama