Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 10. 2017
Ztracený poklad

Našli jsme Jantarovou komnatu, tvrdí vědci! Je v Krušných horách

Po Jantarové komnatě pátrají hledači pokladů už celá desetiletí. Podle posledních dohadů by se mohla skrývat v jedné z jeskyň v Krušných horách na jihu Saska. Tvrdí to tři stárnoucí vědci, podle nichž tamní jeskyně využívaly Hitlerovy jednotky.

Princova jeskyně v Krušných horách, nedaleko Drážďan. Právě tam se má ukrývat ztracená Jantarová komnata. Alespoň to tvrdí trojice stárnoucích vědců a pátračů Leonard Blume, Günter Eckardt a Peter Lohr. Píše o tom portál tvnoviny.sk.

 

Lohr měl pod půdou jeskyně najít dutiny podobné bunkrům. Objevil to, když zkoumal tvrzení "spolehlivého zdroje", který hledače kontaktoval už v roce 2001. Na stromech v blízkosti jeskyně navíc našli stopy po ocelových lanech, které mohli nacisté použít na spouštění beden s nákladem.

 

Pod jeskyněmi se má skrývat celá síť tajných tunelů, které údajně využívali Hitlerovi vědci. První zmínky o jeskyni pocházejí z roku 1455, ale jakékoliv záznamy o ní z doby Třetí říše v archivech chybí. To může naznačovat, že byly z nějakého důvodu zničeny.

 

Lohr tvrdí, že jejich teorii odpovídá i to, že nedaleko Princovy jeskyně vedla železniční trať, na které svědci v dubnu 1945 viděli vlak z Königsbergu, dnešního Kaliningradu, v němž měli komnatu převážet.

 

 

Trojice odborníků začala jeskyni v oblasti prozkoumávat už v září, kromě stop po lanech ale žádné důkazy zatím nenašli. Teď se snaží sehnat peníze na další výzkum.

 

Barokní Jantarovou komnatu vytvořili němečtí mistři z jantaru, zlata a drahokamů pro pruského krále Fridricha I., poté ji jako dar dostal ruský car Petr I. V roce 1941 ji nacistické jednotky odvézly právě do Königsbergu, kde jantarové panely vystavili v zámku.

 

Na jaře 1945 se Jantarová komnata při ústupu Wehrmachtu ztratila. Mezi možnými místy, kde by mohla být skrytá, je Kaliningradská oblast, Německo, Polsko i Česko. Podle odhadů by komnata na trzích s uměním měla cenu nejméně 255 milionů dolarů (přes 5,5 miliardy korun).

epa TN.cz
Reklama