Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 6. 2018
Přidali byste se?

Naštvané ženy věší poslanci na dveře kalhotky. Mají k tomu důvod

Protest proti poslanci Chopeovi
Zdroj: Twitter, Lorna Rees

Britský poslanec Sir Christopher Chope se stal terčem kampaně naštvaných žen. Ty mu na dveře jeho kanceláří ve volebním obvodu a dokonce i v sídle britského parlamentu ve Westminsteru věší své spodní prádlo. Vyčítají mu, že zablokoval zákon, podle něhož by byli trestáni ti, kteří strčí fotoaparát ženě pod sukni a pořídí fotku jejího rozkroku.

Chope a jeho asistenti teď nacházejí na dveřích kanceláře nečekanou výzdobu. Nejprve mu svoje kalhotky vyvěsila před dveře kanceláře ve volebním obvodu aktivistka Lorna Reesová.

 

"Nikdo by neměl mít právo fotit moje kalhotky, pokud sama nechci," stojí na spodním prádle, které Reesová před vstup do poslancovi regionální kanceláře vyvěsila.

 

Teď se "kalhotkový útok" přesunul dokonce na půdu britského parlamentu! Podle deníku Daily Mirror našel Chope kalhotky a podprsenky dokonce i na dveřích své kanceláře v budově parlamentu a to v prostorách, kam mají přístup jen další poslanci a jejich nejbližší spolupracovníci!

 

"Není to nic, co by si nezasloužil," napsal Mirroru jiný poslanec, který fotografie pod příslibem, že deník jeho jméno nezveřejní, poskytl. Britská dolní komora už zahájila vyšetřování, kdo před kanceláří poslance z volebního obvodu Christchurch na jihu Anglie spodní prádlo vyvěsil.

 

 

Chope svým odporem k zákonu trestajícím tzv. upskirting, tedy focení ženského rozkroku z pod sukně, naštval i britskou premiérku a svou stranickou šéfku Theresu Mayovou. Zkušený jednasedmdesátiletý poslanec vládnoucí Konzervativní strany k tomu zneužil parlamentní pravidla.

 

Zákon byl předložený jako soukromý, tedy bez vládní podpory. Chope společně s dalším poslancem konzervativců Philipem Daviesem strávil čtyři hodiny parlamentní rozpravou a když na hodinách objevilo půl třetí, vznesl námitku proti dalšímu pokračování schůze. Podle pravidel britského parlamentu totiž zákony předložené samotnými poslanci mohou být v prvním čtení schvalovány v pátek po půl třetí jen, pokud nikdo v sále proti tomu nevznese námitku.

 

 

Chope tak projednávání zákona zablokoval nejméně do 6. července, kdy ale může stejnou obstrukcí opět zákon shodit ze stolu. Tentokrát to ale možná bude mít těžší. "Upskirting je narušení soukromí, po němž se oběti cítí ponížené a zneuctěné," uvedla na twitteru premiérka Mayová. Ta teď chce, aby zákon znovu šel do parlamentu s vládní podporou.

 

Poslanec se brání, že proti zákonu neprotestoval proto, aby chránil zvrhlíky, ale proto, že mu vadí z principu právo jednotlivých poslanců předkládat zákony. To by mělo podle Chopea náležet jen britské vládě.

vbo TN.cz
Reklama