Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.5. 2017 13:27
nový ministr financí

Návrh na jmenování Pilného čeká už jen na Zemanův podpis

Zdroj: TV Nova

Návrh na jmenování poslance Ivana Pilného (ANO) ministrem financí byl doručen na Pražský hrad. Na twitteru to dnes oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby ve věci konal.

Zeman se dnes krátce po půlnoci vrátil z návštěvy Číny, před odletem na ni uvedl, že se vládní krizí bude zabývat po svém návratu.

 

"Návrh na jmenování Ivana Pilného ministrem financí doručen na Hrad. Od 5. května tam leží odvolání (dosavadního ministra) Andreje Babiše (ANO). Je nezbytné, aby prezident konal dle ústavy," napsal Sobotka. Babišovo odvolání zdůvodnil podezřeními, že se vicepremiér vyhýbal placení daní a že ovlivňoval média, která prostřednictvím Agrofertu vlastnil. Babiš tato podezření odmítl.

 

 

Zeman dosud návrhu na Babišovo odvolání nevyhověl. Prezident to zdůvodňoval tím, že čeká na souhlas hnutí ANO a také na návrh kandidáta, který Babiše v úřadu nahradí. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček později během návštěvy Číny uvedl, že prezidentův postoj k záležitosti zveřejní příští týden v úterý na své tiskové konferenci.

 

Babiš ve středu po dohodě se Sobotkou, že úřad převezme Pilný, oznámil, že prezidenta požádá, aby návrhům na jeho odvolání a jmenování Pilného vyhověl. Řekl rovněž, že předpokládá, že sám odejde z ministerstva do konce měsíce.

 

 

Sobotka v úterý v rozhovoru s ČTK řekl, že je třeba, aby prezident ihned po svém návratu z Číny vyhověl návrhům na personální změny ve vládě. Pokud by Zeman jeho návrhy nerespektoval, je Sobotka připraven podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. V pondělí situaci konzultoval s ústavními právníky.

čtk / hru TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.5. | 12:39 Vojta Také
3
Opravte si v tom titulku NÁVRAH, to si vážně po sobě nemůžete přečíst ?
18.5. | 10:31 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Jsou dvě možnosti. Buď ten oranžovej kulohlavec tomu nominantovi ANOfertu ...
18.5. | 18:52 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
18.5. | 18:19 Arni Kraina: Těší mě, že nemáš žádnou faktickou připomínku, TheBile.
18.5. | 18:19 Arni Kraina
0
Náhlasit nevhodný komentář
p.drzko,jakou máte velikost čepice(číslo)?
18.5. | 17:11 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
18.5. | 11:50 maxfox: Do voleb by byl ten estébák v teplákách. Tup@ni, to vám nevadí, že si z vás dělá (_!_)? Ty akcie koupil jenom papírově, okradl tak stát o podstatně víc, než těch 250 mega denně.
18.5. | 15:20 reypal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Neni snad ten tupohlav jako obvykle mimo mísu? Nejdříve musí být ministr šalamounem odvolán a pak teprve může hradní překážka jmenovat nového ministra.Jenže hradní šalamoun si hraje na všemocného a z toho plynou komplikace a tupohlav se může podělat.
18.5. | 13:51 maxfox
0
Náhlasit nevhodný komentář
18.5. | 12:39 Vojta Také, já si toho všiml hned,ale oni dnes mají plnou hlavu Kajínka,tak jsem to přešel.
18.5. | 13:20 Milan Brejcha
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kde se vzal, tu se vzal najednou vyplul Pilný na povrch krize !!!
18.5. | 12:39 Vojta Také
3
Náhlasit nevhodný komentář
Opravte si v tom titulku NÁVRAH, to si vážně po sobě nemůžete přečíst ?
18.5. | 11:50 maxfox
2
Náhlasit nevhodný komentář
18.5. | 10:31 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi - na léto nemá cenu dělat nějaké velké změny a na podzim vyjdou Pražáci do ulic,protože se jim nebudou líbit výsledky voleb.Premiér Babiš si udělá pořádek.
18.5. | 11:04 bogorovnyj
0
Náhlasit nevhodný komentář
V 7 ráno většina slušnejch lidí ještě spí a ten holohlavej krypl už nelení a ohání se kompetenční žalobou! Kdyby byl jen z půlky tak odvážnej ve věci žaloby na EU proti kvotám. Na tu všichni čekají, s kompetenční žalobou ať si vutře рrԁеl.
18.5. | 10:31 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Jsou dvě možnosti. Buď ten oranžovej kulohlavec tomu nominantovi ANOfertu natolik věří, že nebude zametat stopy a odblokuje vyšetřování daňové správy a nebo je to sebevrah.