Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.4. 2018 09:00
Chemický útok

OSN hrůzy v Sýrii nevyšetří. Neprošly americký ani ruský návrh

V Sýrii zabíjely chemické zbraně
Zdroj: ČTK
V Sýrii zabíjely chemické zbraně

Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo americký návrh rezoluce, který požadoval vytvoření mezinárodního orgánu pro vyšetření odpovědnosti za chemické útoky v Sýrii. Washington žádal o prošetření stavu chemických zbraní v zemi po sobotním útoku na město Dúmá, z něhož USA a některé další země obviňují syrskou armádu a jejího spojence Rusko. Následně však neprošla ani rezoluce předložená Ruskem, která požadovala vytvoření expertního výboru pro vyšetření útoku.

"Tato rezoluce je naprostým minimem, které může rada učinit v reakci na útok," prohlásila podle agentury Reuters americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová.

 

Pro americký návrh hlasovalo 12 z 15 členů rady, Rusko a Bolívie byly proti a Čína se zdržela hlasování. K přijetí stačilo devět hlasů, Rusko však jako jeden z pěti stálých členů využilo právo veta, čímž rezoluci zablokovalo.

 

Moskva předložila Radě bezpečnosti návrh vlastního textu. Ten ale taktéž neprošel. Podle agentury Reuters ve prospěch rezoluce hlasovalo šest členů RB OSN, sedm bylo proti a dva se zdrželi.

 

Proti byly mimo jiné Spojené státy, Británie a Francie. Podle Haleyové byla rezoluce nepřijatelná, protože by nezajistila nezávislé vyšetřování z důvodu, že by Rusku dala možnost vetovat závěry vyšetřovatelů.

 

 

Americký prezident Donald Trump použití chemických zbraní odsoudil. Kvůli krizi zrušil dokonce plánovanou cestu do Latinské Ameriky. K syrskému pobřeží zamířil americký torpédoborec USS Donald Cook, který nese střely s plochou dráhou letu Tomahawk.

 

Právě ty naposledy využili Američané k odvetnému útoku proti syrskému režimu kvůli použití chemických zbraní. Syrská armáda má kvůli očekávanému americkému útoku nejvyšší pohotovost.
 

Reportáž TV Nova o útoku:

 

vbo tn.cz / ČTK
Reklama